Вулицю художника увінчує його картина

Автор: admin

Олександр Чорний

 

Ця яскрава, замислувата і великоформатна картина розміром з 4 на 6 метрів, що з’явилась нещодавно на симпатичному двоповерховому будинку майже у самому центрі Сокирян, відразу привертає увагу перехожих і гостей міста. Хто не йде, кидає погляд на полотно, а іноді й зупиняється, розпитуючи, що це за картина, чому її тут намалювали, хто автор цього полотна.

І знаючі сокирянці, а найбільше власниця будинку Світлана Гончарюк, місцевий юрист Руслан Твердушкін, який ще за життя опікувався митцем і нині продовжує оберігати його творчу спадщину, та деякі жителі цієї невеличкої вулиці повідують, що в місті проживав скромний, але відомий у творчих колах України художник Олесь Семерня – один із найяскравіших представників наївного українського малярства кінця ХХ ̶ початку ХХІ ст.

Народився він 2 серпня 1936 року в селі Миколаївка Бердянського району на Запоріжжі, після війни його родина зазнала життєвих страждань, пов’язаних із висилкою матері, його і брата в далекий Казахстан. Та повернувшись із заслання в рідні місця, хлопець завжди був зайнятий малюванням і мало-помалу ставав на ноги. Доля кидала його в різні куточки  ̶  в Миколаївську область, де одружився, став членом творчого об‘єднання «Прибужжя», одержав звання «Майстер народної творчості», де місцевий мистецтвознавець влаштував йому першу персональну виставку робіт.

 

Художник Олесь Семерня у своїй колишній кімнатці-музеї (прижиттєве фото)

Проте творчість Олеся могли зрозуміти не всі, як розповідав сам, навіть дружина, котра мала вищу медичну освіту. Отож шукав підтримки в колег і друзів, виїздив до сусідньої Молдови, а невдовзі перебрався на Буковину, де в Сокирянах облюбував маленький закинутий будиночок і своїми руками облаштував і розмалював його, як казковий теремок, що став для нього щасливим пристанищем і душевною творчою майстернею.

Селфі на пам’ять

У місті він, як мовиться, швидко став своїм, познайомився з місцевими художниками, зокрема, з Валентиною Яровою, брав участь у районних святах і виставках, відвідував районний центр творчості дітей і юнацтва. У Сокирянах майстер пензля написав чимало картин, зокрема, «Братерство», «Різдво», «День народження», «Козацька пісня», «Дід молдован», «Материнська пісня» і ось цю, що відкриває вулицю його імені і має назву «Жнива», якою особливо захоплюються літні люди, згадуючи свою працю на жнивному лані, а шкільна молодь робить на згадку селфі та міркує, як це прекрасно вміти малювати і могти відтворювати прекрасне навколо себе, залишати свій вдячний слід на землі.
Як зазначає «Вікіпедія», Олесь Семерня співробітничав із видавництвом «Молодь», його малюнки можна знайти на сторінках дитячих казок видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Загалом же художник є автором понад 600 картин, які він представляв на багатьох виставках, в тому числі в музеї архітектури і побуту України, в Кишиневі, в багатьох наукових установах, а в недалекому 2007 році також і в Чернівецькому обласному художньому музеї, де було виставлено понад 30 робіт, що написані в останній період його творчості.
Остання чудова персональна виставка відбулася влітку 2011 року в київській галереї «Грифон», де колеги, друзі і знайомі відверто спілкувалися з ним і висловили йому багато гарних слів за багатий доробок і невтомну творчість.
Про життя і творчий почерк цього митця написані газетно-журнальні статті, про нього повідує унікальна кінострічка режисера-оператора Леоніда Анічкіна «Зачароване колесо життя».

Талановитого і, може видатись, дещо дивакуватого художника не стало в 2012 році, він похований на кладовищі в Сокирянах. Та пам’ять про нього живе не тільки в картинах і в написі на надгробній стелі, а й у назві вулиці, що відтепер носить його ім‘я. Варто тільки обов’язково сказати, що його картина, яку ви бачите на фото, майстерно відтворена на фронтоні будинку ще одним обдарованим художником, уродженцем Сокирян Сергієм Швецем, добра слава про якого розійшлася далеко за межі України у численних розмальованих картинах та інтер’єрах багатьох церков і храмів.

Сергій Швець (праворуч) на фоні свого творіння і оригінального твору О. Семерні

 

 

Залиште свій коментар