Герої звільнення Сокирянщини: снайпер Мельніков О.І.

Автор: admin

Мельников Олександр Іванович народився 18 грудня 1900 рокуМельников в селі Бивальцево, нині Устюженського району Вологодської області. Освіта початкова. Працював на Мяксинському промкомбінаті   (Череповецький район Вологодської області). З березня 1942 року перебував у лавах Червоної Армії. Призваний Ніколаївським РВК Пензенської області. З 21 серпня того ж року – на фронтах Великої Вітчизняної війни.

Службу розпочав у складі 115-го інженерно – мінного батальйону. 23 березня 1943 року за відмінне розмінування мин супротивника нагороджений нагрудним знаком “Відмінний мінер”, улітку того ж року нагороджений медаллю “За Відвагу”.  Після проходження короткострокових курсів снайперської підготовки, служив у складі 681-го стрілецького полку.

24 березня 1944 року стрілок 681-го стрілецького полку  (133-я стрілецька дивізія, 40-я армія, 2-й Український фронт)  рядовий О.І. Мельников у числі перших переправився через ріку Дністер у села Ліпчани  (Могилів – Подільський район Вінницької області), міцно закріпився на правому березі ріки. При відбитті контратак супротивника в районі села Василівка  (Сокирянський район Чернівецької області)  знищив 18 ворожих солдатів і 3 офіцерів, підірвав танк. Плацдарм був утриманий.

13 вересня 1944 року за мужність і військову доблесть, виявлені в боях з ворогами, визнаний гідним звання Героя Радянського Союзу.

19 жовтня 1944 року молодший сержант О.І. Мельников загинув у бою. Похований у селі Холомадупуєвус в 23 км на південний  схід міста Сату-Марі  (Румунія).

Нагороджений орденом Леніна й медаллю “За відвагу”.

Мельников2Мельников3

*     *     *

Хто пам’ятає снайпера Мельникова ?

Здрастуйте, шановна редакція газети “Голос Череповця”!

Звертаються до вас учні Іллінської школи Череповецького району Вологодської області. Ми займаємося розшуковою роботою, вивчаємо історію своєї місцевості, збираємо краєзнавчий матеріал. Цього року на прохання вчителя історії з міста Устюжни ми з’ясували подробиці життя нашого земляка – жителя села Бивальцево Героя Радянського Союзу О.І. Мельникова, 1900 року народження.

У книгах ” Золотые звёзды вологжан” і “Вологжане – Герои Советского Союза” описаний подвиг Олександра Івановича:

“Це відбулося під час форсування Дністра. У перших лавах наступаючих був снайпер Мельников… Уміло маскуючись, падаючи й переповзаючи з місця на місце, Олександр просувався вперед. Жодна куля, випущена ним із гвинтівки, не пропала дарма. Підбігши до фашистського бліндажа, він метнув гранату. Ворожий кулемет замовчав. Слідом за Мельниковим в окопи увірвалися його товариші. Вони розстрілювали гітлерівців із гвинтівок і автоматів, закидали їх гранатами. Не багатьом фашистам удалося піти від розплати.

Незабаром супротивник кинув проти радянських воїнів важкі танки. При наближенні броньованих машин ніхто не тремтів. На Олександра Мельникова насувалася одна з них. Він приготував зв’язку гранат і, причаївшись у щілині, чекав зустрічі з ворогом. Коли танк підійшов зовсім близько, рвонувся вперед і крикнув: “Смерть фашистам!”   Підбивши ворожий танк, радянський снайпер продовжував холоднокровно розправлятися з гітлерівцями. У цій сутичці він знищив 18 німецьких солдатів і 3 офіцерів. Звання Героя Радянського Союзу привласнено Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13 вересня 1944 року. У жовтні 1944 року загинув”.

Нам удалося довідатися, що О.І. Мельников був одружений на Катерині Іванівні, що народилася в селі Малофєєво  (поруч із селом Гаютіно). У них було 5 дітей: Ігор, Анатолій, Олександра, Тетяна, Віра. Після війни 2 дочки виїхали в Пошехоньє, а дружина й 3 дітей – у Череповець. За допомогою вашої газети ми сподіваємося знайти знайомих, родичів нашого земляка. Може бути, хтось з ваших читачів зуміє нам допомогти. Наша адреса: 162649, Вологодська область, Череповецький район, село Музга, вул. Шкільна, будинок 14, школа, Зайцевій Н.Н.

З повагою, колектив Іллінської школи.

“Голос Череповца” № 08 (1270)

____________________________________

При підготовці публікації використані матеріали інтернет-ресурсів «СОВЕТСКИЕ СНАЙПЕРЫ 1941 – 1945», «Издательский дом «Череповецъ»

 

Залиште свій коментар