Господарства в Ломачинцях і Коболчині на початку ХХ-го сторіччя

Автор: admin

Ми всі зараз живемо в епоху змін (на жаль ця епоха затягнулася), в тому числі змін у системі ведення сільського господарства. При цьому впевнені, що читачам буде цікаво – як виглядали господарства сіл краю 100 і більш років тому.

Сьогодні ми пропонуємо відвідувачам сайту наявну інформацію щодо поміщицьких господарств в селах Ломачинці і Коболчин, станом на 1901 рік.

*****

ЛОМАЧИНЦІ

Маєток «ЛОМАЧИНЦІ». Матвія Єгоровича Крупенського, Хотинського повіту, в 15 верстах від ст. Романкоуци, Південно-Західн. залізн. Поштова, адреса: ст. Калюс, Подольск. Господарство ведеться управляючим під керівництвом власника.

Землі в маєтку: орної – 1,200 дес., Під лісом – 1,800 дес.

Польове господарство. Ведуться сівозміни:

I – одинадцятипольна: 1) пар удобрений гноєм, 2) рапс, 3) пшениця. 4) картопля. 5) овес з конюшиною, б-7) конюшина, 8) вигін. 9) пшениця, 10) бобові, 11) пшениця.

II – п’ятипольна: 1) пар удобрений. 2) рапс, 8) жито. 4) картопля. 3) овес.

III – чотирьохпольна: 1) пар удобрений, 2) конопля. 3) тютюн. 4) картопля.

Скотарство. Для потреб господарства утримуються: коні (до 120 гол.) – місцеві, покращені арденами; воли (60 гол.), корови (40 гол.), вівці (500 гол; свині (50 маток) – Беркшир; кури (розводяться і досить значних розмірів).

Пасіка в 60 вуликів рамкової системи.

Сад промисловий, закладений знову на 10 дес: насадження – яблуні (золотий пармен). груші (бере-діль) і сливи (французькі).

Лісове господарство організовано. Лісовідновлення – частиною підсадка по галявинах саджанців хвойних та інших порід. Розплідник лісових дерев: сосна, ялина, ялиця.

Технічні виробництва. Гуральня з викурюванням до 1 ½ мил. градусів спирту (зі своєї картоплі і покупної кукурудзи).

Майстерні – слюсарна, ковальська, шорня, столярна, теслярські (виробляється також ґонт).

Дослідницьке поле.

*****

*****

КОБОЛЧИН

Маєток «КОБОЛЧИН», Георгія Георгійовича фон-Флондора, Хотинского повіту в 11 верстах від ст. Окниця, 8 верст. від ст. Романкоуци, Південно-Зах. залізн. Адреса: поштове відділення Секуряни. Господарство ведеться особисто власником.

Всієї землі в маєтку 1584 десятин, з них під садибою і городом 17 ½ дес., Орної 707 д., сінокосу 108 ½ дес., лісу 576 дес., прогалин в лісі 42 дес., незручної 43 дес.

Польове господарство. Сівозміна ведеться десятипольна: 1) пар удобрений; 2) озимий рапс, 3) озимі пшениця і жито, 4) кукурудза. 5) ячмінь, овес, 6) червона конюшина, 7) пар, 8) озима пшениця. 9) кукурудза, 10) яра пшениця. Крім названих рослин розводяться кінські боби, горох. Щорічно заорюється 518 десятин.

Надходить у продаж насіння червоної конюшини.

Скотарство. У господарстві утримується завод коней – верхових напівкровних англійських і англо-арабських (12 маток; виробники чистокровні; продається в рік до 10 голів приплоду за 150-600 р.) та робочих «гуцульської» породи, вивезених з Австрії (12 маток; продається до 8 гол. приплоду за 100-150 р.); робочих коней 60 голів.

Велика рогата худоба (20 корів) – чистокровна симентальська і швейцарська, а також помісь їх з місцевими (приплід дорослий продається за 100-200 руб. за голову). Волів для робіт 50 гол. Свині (20 гол.) – помісь англійських з угорськими.

Вівці – чорні чушки (до 500 гол.).

Сад фруктовий невеликих розмірів і розплідники плодових дерев для своїх потреб.

Лісове господарство організовано, з 30-річним оборотом рубки.

Чотири водяні борошномельні млини.

 

________________________________________________

Джерело: Краткие справочные сведения о некоторых русских хозяйствах / Издание второе. МЗ и ГИ. Департамент земледелия. – СПб.: Типография В. Киршбаума, 1901. – Вып. 2. – С. 12-13, 491-492.

Переклад на українську мову – сайт «Сокирянщина».

На фото – поміщицьке господарське подвір`я в Бессарабії (безпосереднього відношення до Коболчина і Ломачинців не має).

2 коментарі на «Господарства в Ломачинцях і Коболчині на початку ХХ-го сторіччя»

  1. Фікс в 06.05.2017 at 4:25

    Що це за коні – орденоносці у вас були? І взагалі якось неграмотно – не ардена, а ордена. Слідкуйте за грамотністю

  2. admin в 06.05.2017 at 10:31

    Фікс, дякуємо Вам за пораду, ми обов”язково будемо слідкувати за грамотністю.
    Але в свою чергу пропонуємо Вам одночасно з боротьбою за грамотність, поширювати свою загальну обізнаність. Справа в тому, що “ардени” – це порода коней – “Арден”, а не “ордени” (в значенні – нагороди).

Залиште свій коментар