Дністровська ГАЕС готова до праці в проектному режимі

Автор: admin

Вже 27 років будується найбільша у Європі Дністровська ГАЕС і от нарешті наблизився час введення її в експлуатацію. Пропонуємо опис подій за статтею Івана Нагірняка, яку було опубліковано на сайті Новодністровської міської ради.

Бадьоро-свіжий ранок осіннього 3 листопада віщував гарну днину. Втішалися усміхненому сонечку, що піднімалося з-за Дністра, сподіваючись на плідну роботу, і господарі — будівельники та експлуатаційники Дністровської ГАЕС, і гості — герой України, голова правління ВАТ «Укргідроенерго», президент Асоціації «Укргідроенерго» С. І. Поташник, його перший заступник І. Г. Сирота, заступники, директор департаменту капітального будівництва і перспективного розвитку, директор департаменту виробництва і директор департаменту охорони праці ВАТ «Укргідроенерго» В. Ю. Кожокар, В. Л. Расовський, В. І. Сергієнко, директор департаменту фізичного захисту, режиму та безпеки М.Г.Пінчук, члени Асоціації «Укргідроенерго», директори гідроелектростанцій України, представники генпроектувальника та заводів-виробників.

І ось члени Асоціації, очолювані виконавчим директором цієї Всеукраїнської громадської організації О.М.Карамушкою, ознайомлюються з будовою, а в просторому залі перед головним щитом управління збираються керівники й інженери, у чиїх руках — доля ГАЕС. У вступному слові Семен Ізрайлевич наголошує, що 21 грудня, згідно з раніше прийнятим рішенням, закінчується дослідно-промислова експлуатація ГА № 1 Дністровської ГАЕС. Тому, завершуючи досліди та випробування, слід якомога більше накопичувати досвід і знання, які стануть у пригоді у виготовленні та експлуатації гідроагрегатів.

З доповідями про результати випробувань першого гідроагрегату виступили технічний директор ПАТ «Укргідропроект» С.Д. Осадчий і головний інженер філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» А. П. Жук. Їхні висновки були обнадійливими. Сергій Дмитрович: «Гідротехнічні споруди можна нормально експлуатувати в проектному режимі». Анатолій Павлович: «Гідромеханічне і гідросилове обладнання не викликає небезпеки в щоденній експлуатації в насосному та генераторному режимах».

У результаті дискусій та обговорень учасники наради приймають рішення: з 10 листопада Дністровську ГАЕС передати диспетчерському управлінню НЕК «Укренерго». Про підготовку до введення в промислову експлуатацію першого гідроагрегату Дністровської ГАЕС та роль підприємств-членів Асоціації у виконанні робіт на всіх стадіях реалізації проекту доповіли віце-президент Асоціації Ю.М.Бондаренко і член президії В. Ю.Кожокар на розширеному засіданні президії Асоціації «Укргідроенерго», що відбулося опісля. — Я з гордістю відзначаю, що практично всі члени Асоціації беруть участь у спорудженні Дністровської ГАЕС. Станція стала своєрідним полігоном, де випробовуються і знання, і вміння, і професіоналізм, і сили й наполегливість. Тут прийняті унікальні рішення і в будівництві, і у створенні устаткування і обладнання, і в монтажі. Чого лише вартує пуск машини за методом «спина до спини»! Слід зробити технічні узагальнення і зберегти ці надбання, — сказав Юрій Миколайович. — Сьогодні ми стверджуємо: перший агрегат готовий. Це лише початок, бо попереду — введення ще шести машин Дністровської ГАЕС. І мене, та й, думаю, всіх нас, втішає наказ Мінпаливенерго, який затвердив програму розвитку гідроенергетики до 2020 року. Нею передбачено ввести перший агрегат у 2013 році, для чого виділятимуться значні кошти: у 2011 році необхідно освоїти 1,9 млрд грн, у 2012 — 2,7 млрд грн, у 2013 — 700—800 млн грн, — зазвучали оптимістичні нотки в голосі Віктора Юхимовича.

Про роботи, які треба виконати на будівництві Дністровської ГАЕС, розповів С.Д.Осадчий. А голова Сокирянської райдержадміністрації В. В. Козак повідав про тутешній край та його розвиток, пов’язаний із будівництвом Дністровського комплексного гідровузла і зокрема Дністровської ГАЕС. Оптимізму додає й повідомлення С. І. Поташника про те, що компанія «Укргідроенерго» стає все привабливішою для інвесторів. Про співпрацю заявили Світовий банк та Європейський банк реконструкцій і розвитку. Перший пропонує 60 млн доларів, другий — 400 млн євро…

Хилиться до вечора продуктивний день. Поважні гості — уже біля головного щита управління станції. Під оплески присутніх Семен Ізрайлевич натискає мишку комп’ютера. Стрілка годинника відліковує час. Одна хвилина, дві, три… Шість хвилин і п’ять секунд — і потужний гідроагрегат — в електромережі. А через годину Україна отримує 400тис.кВ/год електроенергії. Йшли до цієї миті 27 літ.

Іван Нагірняк

Залиште свій коментар