Дух історії у скелях монастиря…

Автор: admin

Хто хоча б раз відвідував Сокирянську громаду, той розуміє, що то є дійсно недооцінений ресурс розвитку, що дав нам Господь Бог: мальовнича природа, цілюща джерельна вода, родючі грунти, срібні плеса річок і озер, а також те, що залишили нам пращури: каменоломні і печери, глибинні джерела, що в народі називають Шипотами, панські садиби, залишки форпосту міста у велетенському яру, козацькі хрести, живописні ландшафти, міфи та легенди.

Та безсумнівним багатством є привітні та працьовиті люди, які прославляли місто Сокиряни раніше і примножують його славу та велич сьогодні. Вони завжди радісні, усміхнені, повні ніжності та щирості. І від цього на душі затишно і приємно.

Завдяки реформі децентралізації, місцева влада отримала значно ширші повноваження та ресурси. До органів місцевого самоврядування перейшла величезна відповідальність за підвищення якості та стандартів життя наших людей, за всебічний розвиток громади, в тому числі і розвиток туризму.

В результаті реформи децентралізації влади, збільшується роль культури та туризму у житті кожної громади, її жителів. Розвиток туризму та його  особливості усе частіше сприймаються як цінний набуток громади, як можливості для розвитку місцевої культури, традицій, народних ремесел, а отже, приваблюють інвестора для залучення інвестицій для розвитку туристичного потенціалу: створення «бренду міста», зміни його іміджу, покращується і виходить на європейський рівень обслуговування туриста, створюються нові робочі місця для готельного  бізнесу…

Туризм стає початком комплексного розвитку міста і громади. Історичні споруди,  пам`ятки, унікальні об`єкти, археологічні знахідки, місцеві легенди, музеї народного побуту та гончарства приваблюють подорожуючих, розвивається інфраструктура, економіка міста, а отже наповнюється бюджет громади, збільшуються власні доходи.

Над досягненням цих цілей і завдань працює виконком Сокирянської міської ради, вишукуючи свою «родзинку» та унікальну пропозицію для любителів подорожі у вигляді послуг зеленого туризму, нових пішохідних туристичних маршрутів, екскурсій унікальними місцями, знаменитими бойовими шляхами козацтва по Дністру до Хотина та духовного осередку колишньої Бессарабії – Свято-Миколаївського печерного монастиря.

Днями місцевим істориком, любителем-дослідником, який єдиний на території Північної Бессарабії зняв за допомогою небайдужих громадян за короткий час чотири документально-історичні фільми, Ігорем Швецем для учнів 9-их класів ЗЗСО №1 міста Сокиряни було організовано та проведено екскурсію до «перлини» Буковини та Сокирянщини – Свято-Миколаївського печерного монастиря. Це місце – пам`ятка не тільки духовності, а й історичної спадщини бессарабів. Екскурсія до чоловічого монастиря у село Галиця, проведена з метою духовного розвитку молоді, пропаганди туризму й краєзнавства серед школярів, виховання національно-патріотичних якостей в учнів та їх пізнавального розвитку, надовго запам`ятається всім, хто із задоволенням слухав інформацію сивої давнини, заглянув туди, куди ще ніхто не дивився. Хто б міг подумати, що величний дух історії ще козацьких часів притаївся у стінах Свято-Миколаївського монастиря.

Учні із задоволенням слухали розповіді Ігоря Миколайовича про історію виникнення монастиря, про роль  козаків та монахів під час визвольних битв. Багато фактів і цікавинок з уст історика і дослідника викликали неабияке здивування та захоплення. Біля стін монастиря зовсім інша атмосфера, від них віяло таємничістю і спокоєм… Окрім захоплюючих історичних фактів, милували око мальовничі краєвиди Дністрових берегів. Тут, серед чарівної природи, відпочинок для душі перед Божою величчю. Високий крутоскил Дністра на мальовничому узвишші у великій скелі чарував і вабив золотими хрестами, життєрадісними дзвонами, дорогою до храму.

Екскурсія була особлива і не схожа на традиційну, тому що  розпочалася з оглядового майданчика на схилі Дністра, де, як на долоні було видно весь монастир. Поєднання і переплітання історичних фактів про заснування храму, спустошення його різними народами, приклади історичних документів з майже героїчними вчинками монахів та козацтва, свідчення людей за кількома версіями – все це було дуже цікавим для учнів. Особливо, затамувавши подих учні слухали розповідь про існування на території монастиря підземного ходу та збереження монахами його таємниці.  Поступово екскурсовод перемістив розвиток історичних фактів вже на сам об`єкт екскурсії – печерний монастир, де продовжив не менш цікаву розповідь про життя монахів, які знайшли своє покликання на землі в служіння Богу.

Під час екскурсії учні переконалися, що Північна Бессарабія – то не просто частинка України, а малодосліджена перлина історії. Інтерес до цієї унікальної споруди, в якій і келії старців, і господарські приміщення, і навіть сама церква розміщенні в скельних печерах, проявляють і науковці, і журналісти, і туристи з інших міст України.

Не всі печерні монахи змогли подолати важкі випробовування. Нинішній намісник монастиря Архімандрит Амбросій, якому Бог додає сил, щоб разом із послушниками і нині відновлювати велич і красу храму.

Із кожним днем стежка до храму веде чимраз більше і більше людей,  ступаючи на неї, віряни очищаються, світлішають їх душі, теплішають серця. Бо монастирі – одні з тих небагатьох місць, де людина може почерпнути високу благодатну мораль. І покликання монастиря – бути на варті духовного здоров`я України, бо без віри і  православ`я вона не має майбутнього.

«…ми в Сокирянській ОТГ наразі знаходимось на початковій стадії розвитку туристичного напрямку. Насамперед, треба сказати, що ми маємо надто багато популярних туристичних об`єктів на території Сокирянщини. А дослідник та небайдужий до нових відкриттів на території нашої громади Ігор Швець запропонував свої нові і цікаві місця, які ми могли вже сьогодні пропонувати туристам. Тим не менш, ми аналізуємо й збираємо все, що маємо наразі, розробляємо стратегію розвитку туризму на майбутнє і постараємось все задумане втілити в життя», – прокоментував ситуацію з розвитку туризму в громаді спеціаліст з відділу освіти Сергій Смеречинський.

Чи реально Сокирянській ОТГ стати однією з провідних об`єднаних громад у сфері туризму і як об`єднати навколо цієї мети зусилля мешканців, влади та бізнесу? Залучення інвестицій у сферу туризму, можливості туристичних кластерів як драйверів росту громади, збереження об`єктів історико- культурної спадщини, надання послуг туристам, розробка різноманітної екскурсійної програми, як наприклад: «Активний відпочинок» чи «Вихідний день у громаді» …всі ці питання стануть предметом обговорення та уваги профільних фахівців, істориків місцевих шкіл, дослідників, журналістів, громадських активістів. Тому успіх даної роботи залежатиме від кожного з нас.

Хочеться висловити подяку жителю нашого міста Ігорю Швецю, завдяки якому ця екскурсія по-новому відкрила дорогу до нашого храму, який за власним бажанням та покликанням відкриває все нові і нові не повністю досліджені історичні місця на території громади. Про це та інше наш читач дізнається в наступних публікаціях та відеоматеріалах, які готуються, щоб звернути Вашу увагу.

 

Валентина Марівцан, провідний спеціаліст сектору організаційної, кадрової роботи

 

За публікацією сайту Сокирянської міської ОТГ

 

Залиште свій коментар