Економіка району

Автор: admin

Економіка Сокирянщини

Сумарний потенціал ресурсів Сокирянського району від загальнодержавного показника складає 1,416 %, що є найвищим показником серед районів Чернівецької області. Таке високе значення сумарного потенціалу ресурсів досягається тим, що район займає перше місце в області за запасами мінеральних ресурсів (на них припадає 26,3 %), та одне з провідних місць за запасами земельних ресурсів (58,2 % в компонентній структурі природно-ресурсного потенціалу району). Ці чинники сформували своєрідний народногосподарський комплекс на території району, провідними в якому є галузі АПК, будівельної індустрії та інш.

Значну питому вагу в економіці району займає сільське господарство. Районна влада вбачає подальший розвиток агропромислового комплексу району в широкому залученню інвестицій в дану галузь.

Впродовж 2010р. сільськогосподарськими підприємствами (крім малих) Сокирянського району вироблено 226 т м’яса в живій вазі, 660 т молока. У порівнянні з 2009р. зафіксовано зменшення обсягів виробництва всіх видів тваринницької продукції, зокрема, м’яса отримано на 21,9% менше, молока – на 35,3%. У структурі реалізації худоби на забій переважала частка яловичини та телятини – 80,8% від загальної ваги.

На 1 січня 2011р. у сільгосппідприємствах (крім малих) Сокирянщини утримувалось 1,4 тис. голів великої рогатої худоби (з них 330 корів), 1,3 тис. – свиней, 24 голови овець. Порівняно з початком січня 2010р. поголів’я великої рогатої худоби зменшилось на 10,8% (у т.ч. корів – на 9,6%), свиней – на 25,7%, овець – на 4%.

Відносно стабільно, з нарощуванням темпів виробництва, працюють підприємства Сокирянської виправної колонії № 67 та ВАТ «Сокирянський машинобудівний завод». 82,9% реалізованої продукції району припадає на підприємства з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води. Ними було реалізовано продукції на 55,9 млн. грн.

У районі значна увага приділяється розвитку підприємництва. Задоволення потреб населення району в продовольчих та непродовольчих товарах, послугах громадського харчування здійснюють підприємства різних форм власності та господарювання. Роздрібна торговельна мережа та підприємства громадського харчування нараховують 483 об’єкти. Функціонують чотири ринки та одна філія. Найбільша кількість об’єктів торгівлі та громадського харчування розташована у селах Романківці, Вашківці, Білоусівка, Михалкове, а також у місті Новодністровську, яке адміністративно не входить до складу району.

Станом на 01 січня 2011р. в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України по району значилось 569 суб’єктів, з них 93,9% – зі статусом юридичної особи. Частка підприємств району становила більше 3% від загальної кількості зареєстрованих підприємств Чернівецької області.

Структура підприємств, установ та організацій за видами економічної діяльності характеризується відносною стабільністю як по області, так і по Сокирянському району. Більше половини підприємств та організацій у районі припадало на такі три види економічної діяльності, як сільське господарство, мисливство, лісове господарство (22,8% від загальної кількості суб’єктів), надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльність у сфері культури та спорту (20,6%), державне управління (13,5%).

Підприємства Сокирянського району і міста Новодністровська:

Ø Наймасштабнішим економічним об’єктом району є будівництво найбільшої у Європі Дністровської гідроакумулюючої станції (ГАЕС). Будівництво адміністративно зареєстроване у місті Новодністровську (мікрорайон 10, Квартал Управління), хоча фактично розташоване у селі Розкопинці Василівської сільради Сокирянського району. Будівництво було розпочато ще в радянські роки. Проект Дністровського гідроенергокомплексу розроблявся у 1970-і роки та включав у себе низку об’єктів – гідроелектростанції 1 та 2 (ГЕС-1, ГЕС-2), гідроакумулююча електростанція (ГАЕС) та атомна електростанція (АЕС). Для ГАЕС була відведена роль регулюючої потужності для атомної електростанції. Згодом проект будівництва АЕС було вилучено з плану гідроенергокомплексу, а будівництво ГАЕС припинилося у 1991 році через відсутність коштів, тривалий час перебувало у стані “щоб не розвалилося” та поновлено лише у 2001 році і надалі рухалося лише завдяки періодичним виборчим компаніям.

Ø Дністровська гідроелектростанція (ГЕС). Повна назва – Філія “Дністровська ГЕС ВАТ “Укргідроенерго”. Підприємство по виробництву і розподіленню електроенергії. Також адміністративно знаходиться у місті Новодністровську, фактично на землях Ожівської сільради Сокирянського району. На лівому березі Дністра землі відводу ГЕС зачіпають території Мурованокуриловецького району Вінницької області.

Ø ВАТ “Сокирянський машинобудівний завод” (адреса: м. Сокиряни вул. О.Кобилянської, 80). Займається виробництвом насосів і фільтрів для двигунів внутрішнього згоряння. До 1991 року це була філія Коломенського машинобудівного заводу, який в основному виробляв тепловози. Сокирянську філію було засновано у 1973р. на базі заводу стінових матеріалів, в зв’язку з наявністю вільної робочої сили в Сокирянському районі. З 1991 року пройшов процес відокремлення і приватизації філії. Спочатку – 25.12.1991 року, філія була перереєстрована Сокирянським райвиконкомом народних депутатів, як суб’єкт підприємницької діяльності (державне підприємство). З 28 березня 1996 року згідно наказу регіонального вiддiлення фонду держмайна державне підприємство перетворено у ВАТ “Сокирянський машинобудівний завод” і перейшло у приватну власність. Тепер це окреме підприємство, хоча підтримує тісні зв’язки з заводом (ОАО “Коломенський завод”), який досі замовляє своїй колишній філії деякі роботи і продукцію (виготовлення окремих вузлів до тепловозних дизелів, монтажного інструменту отримує вiд нього заготовки i комплектуючі, проводить їх механічну, термічну, гальванічну, та слюсарську обробку, випробовування i відправляє назад постачальнику). Завод розташований на краю мiста Сокиряни, його загальна площа 18,13 га. На території підприємства розташовані одноповерхові виробничі, та двоповерхові адміністративні будівлі. Теплопостачання здійснюється вiд власної котельні, а енергопостачання від трансформаторної пiдстанцiї. Джерелом питної води є водопровід, стiчнi води скидаються в очиснi споруди, а звідти виводяться в місця визначені санепідемстанцією.

Ø РЕМДОР, дорожнобудівельне та гірничодобувне підприємство (місто Сокиряни, вул. Дубінська, 2). Основний напрямок роботи – будівництво і ремонт автодоріг. Користується декількома гравійно-піщаними кар’єрами у районі.

Ø Державне підприємство “Сокирянське лісове господарство” засноване 28 січня 2008 року у процесі реорганізації Державного підприємства “Хотинське лісове господарство”. Підприємство розташоване на території Кельменецького та Сокирянського адміністративних районів Чернівецької області, у басейні річки “Дністер”. В структуру підприємства входять 5 лісництв та лісопункт з цехом переробки деревини. Загальна площа держлісфонду становить 17946 га., в тому числі землі вкриті лісовою рослинністю 16335 га, в тому числі по Сокирянському району 10527,1 га. Лісистість зони діяльності підприємства складає 18,8%. На вкритих лісовою рослинністю землях переважають насадження дуба звичайного – 12592,3 га. Основними видами діяльності є: лісовідновлення, лісозаготівля та переробка деревини. Практикується вирощування декоративного посадкового матеріалу з закритою кореневою системою, та в торф’яних таблетках. Продукцією переробки деревини є: заготовки пилені (дубові на експорт) -700 м3/рік; заготовки для Ламелі (дубові) – 360 м3/рік; дошка необрізна 480 м3/рік. В держлісфонді ДП “Сокирянське лісове господарство” є 6 заказників місцевого значення, загальною площею 3479,7 га., 3 дендрологічні парки – 9,43 га, 2 гідрологічні парки – 0,75 га. Господарська діяльність підприємства спрямована на вирощування високопродуктивних насаджень, одержання деревини для народного господарства, охорону лісу від пожеж, шкідників і хвороб, проведення інших заходів в цілях раціонального використання і відтворення лісових ресурсів. Головна мета лісового господарства полягає в забезпеченні безперервного, раціонального, невиснажливого використання лісових ресурсів та їх розширене відтворення (джерело – Чернівецьке обласне управління лісового та мисливського господарства).

Ø Значну частину сільськогосподарських земель Сокирянського району використовує Шепетівська корпорація “Сварог Вест Груп”.

Перелік найбільших підприємств поступово буде доповнений

Залиште свій коментар