Земельні питання та оподаткування нерухомості в Сокирянській ОТГ – 2021 рік

Автор: admin

Питання обліку земель та сплати податків обговорено 16 січня 2021 року в ході наради при Сокирянському міському голові Василю Козаку, яка відбулась за участю секретаря міської ради Любові Степаненко, першого заступника міського голови Івана Гангала, секретаря виконавчого комітету Ауріки Мойсеєнко, начальника відділу податків і зборів управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління державної податкової служби України у Чернівецькій області Альбіни Гладкої, керівників структурних підрозділів міської ради, виконуючих обов’язків старост та фахівців з земельних питань населених пунктів громади.

За даними відділу регулювання земельних відносин та екології міської ради,  на території Сокирянської територіальної громади обліковується 20 тисяч 330 га земельних паїв, на 18 тисяч 292 га видано земельні сертифікати. Як зауважуюють фахівці, з них податки сплачуються тільки за 8 тисяч га. Решту земель використовуються за призначенням, а відрахування в бюджет не надходять. Є приватні особи, які обробляють по 50-100 га ділянок, але при цьому ані  податків, як приватний підприємець, ані земельних податків ніхто не сплачує. Те саме і  з офіційно зареєстрованими підприємствами. По селах є випадки, де агроформування роками користуються земельними паями, які взяли в оренду у громадян, а людям сплачують по 350-500 гривень за рік. При цьому також в місцевий бюджет не надходили сплати земельних податків. За  умови функціонування на території села сільськогосподарського підприємства, яке обробляє десятки гектарів землі та отримує прибутки, коштів на те, щоб, до прикладу,  виплатити працівникам сільської ради заробітню плату, або ж відремонтувати місцеву дорогу в селі не було.

«Реформа децентралізації передбачає, що основні витрати у громаді покладаються на місцевий бюджет. Наше завдання цей бюджет наповнювати, оскільки ми маємо  утримувати заклади освіти, культури, охорони здоров’я, обслуговувати наявне майно, утримувати автомобілі, виплачувати заробітну плату людям та інше» — пояснює міський голова Василь Козак. «Держава фінансувати наші заклади не буде, тепер нам потрібно розраховувати тільки на себе і спільно працювати, тому ухилятись від сплати податків не вдасться.  Неприпустимо, коли одні громадяни відповідально сплачують передбачені законом податки, а інші, обробляючи великі площі земель та отримуючи колосальні прибутки – не сплачують нічого. Всі мають бути рівні» — наголосив міський голова.

В ході наради старостам наголошено на тому, що пріоритетом у роботі має бути співпраця з підприємствами, які здійснюють свою діяльність і зареєстровані на території громади. «Неприпустимим є факт, коли агроформування обробляє в громаді десятки, а то й сотні гектарів землі, отримує тут прибутки, користується місцевими дорогами для транспортування товару на продаж, а податки сплачує за місцем реєстрації, а не в місцевий бюджет. Якщо підприємство працює на території Сокирянської громади – податки воно має платити тут, має мати тут стаціонарний офіс ,куди можна за потреби звернутись та отримати відповіді на всі питання» — наголошує Василь Козак.

Перший заступник міського голови Іван Гангал звернув увагу керівників проектних організацій на те, що будь-які операції з землею на території сільських населених пунктів повинні виконуватись за обов’язкової участі старости села, або землевпорядника. Всі земельні питання, які будуть виноситись на розгляд  сесії міської ради, розглядатимуться тільки після того, як буде відповідне погодження старости села. По кожному такому питанню староста доповідатиме на сесії особисто.

«Всі проектні організації та органи влади району повинні працювати спільно  — на благо жителів громади і наповнення місцевого бюджету. Ми не працюємо на себе – ми працюємо для людей» — зауважив міський голова Василь Козак. «Неприпустимо, щоб проектні організації, без потреби, змушували людей ходити по різних інстанціях, затягували питання розгляду та підготовки відповідних документів, або створювали громадянам різні незручності та проблеми. Організація, яка буде займатись бюрократичною тяганиною, або якимось чином порушувати права людей, здійснювати діяльність на території громади не буде» – зазначив Василь Козак.

За результатами проведення наради, керівникам профільних структурних підрозділів міської ради, а також виконуючим обов’язків старост дано доручення, в максимально стислі терміни, привести у відповідність земельний фонд населених пунктів громади та  створити електронну базу даних  власників землі та суб’єктів господарювання, які на території громади мають у власності або обробляють земельні ділянки. База даних дасть змогу систематизувати земельні ділянки, визначити їх власників та фіксувати сплату ними податків. Всі дані про суб’єктів господарювання, які обробляють земельні ділянки, а податки не сплачують, будуть оприлюднюватись. Поряд з цим, звернуто увагу старост на те, що всі землі, які обліковуються на території населених пунктів та за ними і мають власників, повинні бути оформлені згідно вимог чинного законодавства. Це стосується також громадян та підприємств, які орендують землі. На всі орендовані земельні паї повинні бути оформлені договори оренди.

&&&

Крім того, ще раніше, а саме 23 грудня 2020 року Сокирянська міська рада (тепер вже Дністровського району) на 2-й сесії VIII-го скликання винесла рішення № 58/02-20 «Про  внесення   змін  та  доповнень  до рішення 69-ої сесії Сокирянської міської ради VII-го скликання від 09.07.2020 року № 844/69-20  «Про  встановлення  місцевих ставок та пільг із сплати податків і зборів на 2021 рік».

Згідно з цим Рішенням міська рада вирішила:

 1. Внести зміни до рішення шістдесят дев’ятої сесії Сокирянської міської ради VII скликання від 09.07.2020 року № 844/69-20 «Про встановлення місцевих ставок та пільг із сплати податків і зборів на 2021 рік», а саме:

 

 • до пункту 1.1. підпункту 1 встановивши ставки податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки згідно додатку 1;
 • до пункту 1.1. підпункту 2 встановивши ставки податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки згідно додатку 2;
 • до пункту 1.1. підпункту 3 згідно додатку 3;
 • до пункту 1.2. підпункту 1 встановивши ставки земельного податку згідно додатку 5;
 • до пункту 1.2. підпункту 2 встановивши ставки земельною податку згідно додатку 6;
 • до пункту 1.2. підпункту 3 згідно додатку 7;
 • до пункту 1.3. встановивши ставки єдиного податку для суб’єктів господарювання згідно додатку 9;
 • до пункту 1.4. підпункту 1 встановивши ставки туристичного збору згідно додатку 11.

Рішення набирає чинності 1 січня 2021 року.

Спробуємо у скороченій і наскільки можливо доступній формі пояснити мешканцям новоствореної Сокирянської ОТГ пояснити основні положення цього рішення, а саме: які податки, з тих що визначає місцева влада, вони будуть повинні сплачувати у 2021 році.

Мабуть найбільш болючими і проблемними до цього часу податками для значної частини населення були податки на житлові і нежитлові будівлі і споруди (будинки, квартири, господарські споруди та на земельні ділянки. При цьому, ми здебільшого не будемо торкатися податків щодо юридичних осіб – вони самі з’ясують, що їм потрібно.

Оплата по рішенню сесії визначається у відсотках від розміру мінімальної заробітної плати (тобто — від 6000,00 грн.)

Насамперед про податки на ті самі житлові і нежитлові будівлі і споруди, або як пишуть у законі і рішенні, на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

В місті Сокиряни щодо житлових і нежитлових будівель застосовуються такі ставки цього податку:

 

Щодо житлових і нежитлових будівель в селах, що входять до складу Сокирянської ОТГ (Білоусівка, Братанівка, Василівка, Розкопинці, Вітрянка, Волошкове, Гвіздівці, Грубна, Коболчин, Кормань, Кулішівка, Ломачинці, Лопатів, Покровка, Михалкове, Непоротове, Галиця, Ожеве, Олексіївка, Новоолексіївка, Романківці, Селище, Сербичани, Шебутинці) застосовуються наступні ставки цього податку:

 

При цьому, згідно з Додатком 3 до рішення 2-ої сесії Сокирянської міської ради VIII-го скликання від 23 грудня 2020 року № 58/02-20 визначено Перелік пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

У місті Сокиряни та селах Білоусівка, Братанівка, Василівка, Розкопинці, Вітрянка, Волошкове, Гвіздівці, Грубна, Коболчин, Кормань, Кулішівка, Ломачинці, Лопатів, Покровка, Михалкове, Непоротове, Галиця, Ожеве, Олексіївка, Новоолексіївка, Романківці, Селище, Сербичани, Шебутинці розмір пільги (відсотків суми та споруд податкового зобов’язання за рік встановлюється (у відсотках) на:

Гуртожитки (код 113) – 100%

Будівлі офісні (код 1220):

 • Будівлі органів державного та місцевого управління (код 1220.1) – 100%
 • Будівлі органів правосуддя (код 1220.2) – 100%
 • Музеї та бібліотеки (код 1262 ) – 100%

Будівлі навчальних та дослідних закладів (код 1263):

 • Будівлі шкіл та інших середніх навчальних закладів (код 1263.3) – 100%
 • Будівлі професійно-технічних навчальних закладів (код 1263.4) – 100%
 • Будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів (код 1263.5) – 100%
 • Будівлі лікарень та оздоровчих закладів (код 1264) – 100%
 • Будівлі для культової та релігійної діяльності (код 1272) – 100%

Будівлі інші, не класифіковані раніше (код 1274):

 • Казарми Збройних Сил (код 1274.1) – 100%
 • Будівлі поліцейських та пожежних служб (код 1274.2) – 100%
 • Будівлі виправних закладів код 1274.2) – 100%
 • Будівлі закладів з фахової перепідготовки (код 1263.7) -50%

Будівлі торговельні, які перебувають у власності юридичних осіб (код 123), є недіючими та не використовуються в господарській діяльності більше одного року – 50%

 

Примітка:

 1. Розмір пільги для будівель житлових (код 11) встановлюється відповідно до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України.

 

Підпункт 266.4.1.Податкового кодексу виглядає наступним чином:

База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи — платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), — на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

 

 1. Звільняються від сплати податку господарські, присадибні та прибудинкові будівлі — сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, комори, погреби, навіси, тощо.
 2. Будівлі для культової та релігійної діяльності (код 1272) користуються пільгою у разі, якщо статути (положення) релігійних організацій зареєстровані у встановленому законом порядку.
 3. Звільняються від сплати податку будівлі культосвітніх установ.
 4. Якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі будівлі (їх частин) сплачується на загальних підставах.

Таким чином, за кожен надлишковий метр квартири або будинку (без врахування господарських, присадибних та прибудинкових будівель) доведеться сплатити у місті Сокиряни від 66 до 72 грн. У селах, що входять до Сокирянської ОТГ — по 48 грн.

 

Тепер – щодо ставок земельного податку в м. Сокиряни:

 

І щодо ставок земельного податку в селах Сокирянської ОТГ:

 

Також, як і для будівель депутати вирішили застосувати деякі пільги щодо сплати земельного податку. Згідно з Додатком 7 до рішення 2-ої сесії Сокирянської міської ради VIII-го скликання від 23 грудня 2020 року № 58/02-20 визначено ПЕРЕЛІК пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, із сплати земельного податку.

При цьому, у місті Сокиряни та селах Білоусівка, Братанівка, Василівка, Розкопинці, Вітрянка, Волошкове, Гвіздівці, Грубна, Коболчин, Кормань, Кулішівка, Ломачинці, Лопатів, Покровка, Михалкове, Непоротове, Галиця, Ожеве, Олексіївка, Новоолексіївка, Романківці, Селище, Сербичани, Шебутинці з 1 січня 2021 року і до кінця 2021 року:

 

 1. Від сплати податку звільняються фізичні особи, перелік яких встановлений статтею 281 Податкового кодексу України.
 2. Від сплати податку звільняються юридичні особи, перелік яких встановлений статтею 282 Податкового кодексу України.
 3. Не підлягають оподаткуванню земельні ділянки, перелік яких встановлений статтею 283 Податкового кодексу України.
 4. Земельні ділянки громадських та релігійних організацій (код 03.04.) користуються пільгою у разі, якщо їх статути (положення) зареєстровані у встановленому законом порядку.
 5. Якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.

 

Стаття 281 Податкового кодексу

Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб

281.1. Від сплати податку звільняються:

281.1.1. особи з інвалідністю першої і другої групи;

281.1.2. фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

281.1.3. пенсіонери (за віком);

281.1.4. ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

281.1.5. фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

281.2. Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

281.2.1. для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 гектари;

281.2.2. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більш як 0,25 гектара, в селищах — не більш як 0,15 гектара, в містах — не більш як 0,10 гектара;

281.2.3. для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 гектара;

281.2.4. для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 гектара;

281.2.5. для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара.

281.3. Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

281.4. Якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 цієї статті, станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, визначених пунктом 281.2 цієї статті, така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги (далі — заява про застосування пільги).

Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.

У разі подання фізичною особою, яка станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, заяви про застосування пільги після 1 травня поточного року пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.

281.5. Якщо право на пільгу у фізичної особи, яка має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, виникає протягом календарного року та/або фізична особа, визначена у пункті 281.1 цієї статті, набуває право власності на земельну ділянку/земельні ділянки одного виду використання, така особа подає заяву про застосування пільги до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки протягом 30 календарних днів з дня набуття такого права на пільгу та/або права власності.

Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з урахуванням вимог пункту 284.2 статті 284 цього Кодексу та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.

У разі недотримання фізичною особою вимог абзацу першого цього пункту пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.

 

 

Ну і на останок – про ставки єдиного податку для фізичних осіб – підприємців 1-ої та 2-ої групи

 

За публікаціями сайту адвоката Кучерявого О.П. та сайту “Гвіздівці”

 

Залиште свій коментар