Кормань і Гвіздівці показали приклад!

Автор: admin

Позаминулі вихідні жителі села Кормань провели з величезною користю для навколишнього середовища. У суботу 29 лютого 2020 року місцеві активісти – виконавчий комітет, депутати сільради, працівники помпової станції, учасник бойових дій в Афганістані (Салагор М.І.) долучилися до прогресивних водників, які щорічно проводять профілактичні заходи, спрямовані на запобігання вчиненню правопорушень на водних об’єктах підконтрольних Управлінню рибного господарства. Зокрема, борються із нашестям сміття в рамках акції «Чистий берег». Небайдужі корманчани відгукнулися на заклик рибоохоронців та прибирали сміття за межами свого населеного пункту.

А вже у неділю вирішили не зупинятися на досягнутому і навести порядок на пляжах, що функціонують в адмінмежах села. Люди згуртувалися через соцмережі, ентузіасти прихопили рукавиці та мішки та стали до роботи. Депутати сільради забезпечили команду прибиральників-волонтерів спецтехнікою – трактором та причепом. Спільними зусиллями вдалося зібрати більше 6 тонн сміття.

Сільський голова Корманя Олеся Базелюк зауважує, що роботи ще – чимало. Місць для прибирання у селі вдосталь. Нарікає, що, на жаль, цього разу до акції чистоти долучилося не надто багато охочих. Але запевняє, що разом із активістами планують часто проводитимуть такі «суботники». А щоб згуртувати більше людей навколо корисної і потрібної справи, – активніше займатимуться інформуванням населення.

___________________________________________________________________

&&&

___________________________________________________________________

22 лютого 2020 року жителі села Гвіздівці вже вдруге в цьому році зібралися на суботник з розчищення «Старого» цвинтаря у Гвіздівцях.

Поховання на цьому цвинтарі відбувалися в період з ХІХ ст. (приблизно 3 1825 року) до 1946-47 років. Саме на цьому цвинтарі поховані більшість з засновників родів гвіздівчан, які проживають в селі на цей час. Також тут поховані жертви румунських окупантів, вбиті ними у 1919 та у 1941 роках. Саме тут поховані жертви голодомору 1946-47 років.

Після 1947 року на цьому цвинтарі також відбувалися поховання, але це виключно у тих випадках, коли окремі селяни висловлювали побажання, щоб їх поховали саме на цьому цвинтарі, поряд з раніше похованими членами їх сімей.

Всього в Гвіздівцях на цей час, окрім, так званого «Нового» цвинтаря, на якому відбуваються поховання з 1947 року і до цього часу, є ще 3 цвинтаря. Один з них – той самий «Старий», якій зараз розчищається. Другий — його «попередник», який зазвичай називають «Турецьким». Звісно, що турків там не ховали, ховали гвіздівчан. Це звичайний православний цвинтар, а така його назва пов’язана з тим, що він значною мірою відноситься до часів турецького панування в Північній Бессарабії.

Є у Гвіздівцях й ще один – найстаріший з відомих на цей час цвинтарів, але зараз про нього вже навіть не всі гвіздівчани знають, адже він, як цвинтар, вже давно не існує і від нього залишилися  лише нагадування у вигляді декількох витягнутих з землі хрестів. Та під час сильних ливнів буває, що людські кістки з землі вимиває. Саме тут щонайменше протягом ХІХ ст. стояла Архангело-Михайлівська церква села Гвіздівці, що чомусь згоріла невдовзі після завершення будівництва сучасної Свято-Дмитрівської церкви.

Повертаючись до прибирання і розчистки «Старого» цвинтаря, слід зазначити, що його розчищають не вперше. Нажаль, мабуть вже не можливо привести його до повного ладу, адже навіть по розчищених ділянках, дуже важко пройти через дуже нерівну поверхню грунту (по 3-му відеоролику це дуже добре відчувається). Але це тільки підкреслює важливість, необхідність той важкої і дуже необхідної праці, яку здійснили селяни для приведення цвинтаря до належного стану, для забезпечення збереження пам’яті предків.

 

 

За публікаціями сайтів “Північно-Бессарабський інформаційний портал” і “Гвіздівці

Залиште свій коментар