Музей поповнюється експонатами

Автор: admin

У наших людей зберігається тяжіння до своєї історії, свого коріння, і це підтверджується багатьма прикладами. Ще зовсім недавно, скажімо, було прийнято рішення про заснування Сокирянського музею історії, який берегтиме пам’ять про наше минуле і сьогодення, і чимало сокирянців і жителів району відразу охоче відгукнулись на заклик допомогти у поповненні його експонатами старовини, речами, що свідчать про пережите, про нашу минувшину і новітню історію. Як повідомив директор цього закладу Олександр Дмитрович Чорний, люди телефонують, дають поради, заходять, щоб розповісти якусь цікаву історію і приносять скарби давнини.

За невеличкий проміжок часу музей поповнився документами і фотографіями про визволення Буковини у 1940 році від румунських загарбників, а також кількома вітринами-стендами про фронтовиків і ветеранів Великої вітчизняної війни 1941-1945 років, які зберігалися раніше в Сокирянському краєзнавчому музеї та музеї бойової слави в колишній автошколі, а нині технікум політехніки. Тут є фотопортрети військових командирів та солдатів, які визволяли Сокирянщину від фашистських загарбників у 1944-му, а також членів партизанського загону під командуванням Івана Примака, які загинули на нашій території від ворожих куль.

До сховища перших зібрань потрапили від політехнікуму солдатський похідний термос, мінометний снаряд воєнних часів та інші речі.

Оскільки музей розташовуватиметься в колишньому панському маєтку, де нині діє районна друкарня (вул. Шевченка, 5), несподіваними і хвилюючими виявились фотографії колишніх землевласників у Сокирянах в період ХІХ – початку ХХ сторіччя. Це світлина, на якій – внучка колишнього землевласника Іллі Пилиповича Катаржі – Марія Федорівна Бем із донькою та двома синами, про котру відомо, що вона вийшла заміж за підполковника Камчатського полку Петра Степановича Лішина (1792-1858), і з цього часу в Сокирянах почалася, так би мовити, епоха родини цього поміщика.

На інших фото – Лішин зі своїми помічниками на винокурні, що діяла в той час у містечку, а також дід останнього тутешнього власника – Микола Петрович Лішин з дружиною та інші родичі. Ці експонати, а також фото «Капличка в Яру» у свій час були у фондах того ж таки краєзнавчого музею, їх врятувала від втрати і випадкового знищення та передала історичному музею директор дитячої художньої школи В.Б. Ярова.

Поповнюється колекція предметами селянської праці і побуту, ткацтва та виготовлення конопляного волокна, гончарними виробами. Так, В. І. Заришняк із Коболчина передав для експозиції жорна, які дісталися йому у спадщину, а також дергачку (чесало) для очистки конопляного волокна, горщики, глечики, давні скляні бутлі на 4,5 літра.

Працівники районної бібліотеки «презентували» дерев’яну прялку, праску, що нагрівалася вугіллям, а житель Сокирян, ветеран праці І. Т. Зелений, який тривалий час трудився у гірничо-видобувному підприємстві Сокирянський кам’яний кар’єр, подарував музею шахтарський ліхтар «коногонку», назва якого пішла від коногона-робітника, який колись супроводжував поїзди підземної кінної відкатки, освітлюючи шлях невеличким ліхтарем, який згодом прикріплювали на головному уборі чи на плечі. Той підземний світильник служив добру справу шахтарям і використовується в гірничій промисловості і тепер.

Збір старовинних матеріалів і знарядь, документів, всього того, що засвідчує наш розвиток від найдавніших часів і до сьогоднішнього дня, триває. Отож у старовинному будинку в Сокирянах по вул. Шевченка, 5 досить скоро поселиться… наша історія, щоб освітлювати нашу путь у майбуття.

К. Веснач

Текст, відповідно до публікації на сайті міста Сокиряни

********************************************

Примітка сайту: Ще раз нагадуємо, що музей буде дуже радий і вдячний за кожну Вашу знахідку, відкриття, пораду, щоб створити якнайповнішу експозицію, залишити для наступних поколінь свідчення минувшини. Передавайте, будь ласка, до музею також документальні фото і світлини, що відображають людину праці, дозволяють збагнути її настрої, уявити доленосний життєвий шлях.

Музей знаходиться за адресою: м. Сокиряни,вул., Шевченка, 5 (тел. (03739) 2-13-71; моб. +38 (097) 523-7298.

Залиште свій коментар