Не ображайте водяних вужів!

Автор: admin

11 серпня новодністровське телебачення, розповідаючи про міський пляж, зачепило немаловажну тему – про живучих по берегах Дністра плазунів. На великий жаль, у цьому плані телематеріал, на наш погляд, був досить безграмотно побудований: телевізійники, торкаючись теми живого світу повинні були все ж більш відповідально підійти до з’ясування й роз’яснення ситуації: не просто назбирати плітки малограмотних у цій сфері обивателів та фахівців, які мало що знають по цій темі, а поговорити хоча б з будь-яким учителем зоології.

У чому ж суть проблеми? Телебачення фактично зовсім безпідставно додало страху народу й при цьому так і не роз’яснило – з ким новодністровці та інші відвідувачі обох берегів Дністра, не лише у Новодністровську, а й у Ломачинцях, Ожеві, Непоротово, Кормані і інших селах та поза селами мають справу. По всьому телематеріалі постійно звучало жахаюче слово “гадюка”. І тільки одна-єдина грамотна жінка правильно сказала: про кого насправді йдеться – про зовсім безпечного для людини водяного вужа. Однак, у контексті телепередачі цей єдино вірний коментар безглуздо струсив повітря.

Та головна проблема не стільки в самому остраху відпочиваючих перед “гадами”, скільки в тім, що полохливі відвідувачі берегів ні за що, ні про що, масово вбивають безневинних плазунів. Тому ще раз намагаємося довести до як можна більшої кількості людей – ті змії, які живуть під каменями на самому березі Дністра й полюють у воді – це ні які не гадюки, а цілком безпечні для людини водяні вужі. Щодо гадюки, то вона, як кішка, дуже не любить потрапляти у воду. Вона може жити неподалік від води, може грітися на каменях у деякому віддаленні від водних об’єктів, але не прямо біля самої води. Гадюка, як та ж кішка, дуже непогано плаває, але завжди намагається уникати води, плаває винятково тоді, коли їй украй треба переплисти водну перешкоду. І зовсім ніколи, ще раз підкреслюємо – ніколи, не полює у воді!

Люди, не вбивайте цілком безпечних для Вас живих істот!

Вужа водяного (Natrix tesselata) легко відрізнити від звичайного, з яким нерідко близько сусідить. Фарбування спини в нього маслиновн, маслиново-сіре, маслиново-зеленувате або буруватого кольору з темними розташованими більш-менш у шаховому порядку плямами або з вузькими темними поперечними смужками. На потилиці часто буває темна пляма, що має форму латинської букви V, зверненої вістрям до голови. Черево може бути різного кольору: від жовтуватого до червоного, поцятковане більш-менш прямокутними чорними плямами. Зрідка зустрічаються екземпляри, зовсім позбавлені темного малюнку на тулубі або зовсім чорні. Довжина тіла може досягати до 130 см. Водяні вужі більш теплолюбні, ніж звичайні.

Водяні вужі в набагато більшому ступені, ніж звичайні, пов’язані з водоймами, поза якими зустрічаються дуже рідко. Заселяють не лише прісні, але й сильно засолені води; нерідкі й на морських узбережжях. Дуже добре плавають, переборюючи навіть стрімку течію гірських потоків, і можуть тривалий час перебувати під водою. Притулками їм служать порожнечі під каменями, нори гризунів, сухе сіно, снопи очерету на берегах водойм. Буває, що разом із сіном водяних вужів нерідко завозять у поселення.

Активними вужі є у світлий час доби, особливо вранці і ввечері, а на ніч виходять із води на берег. Поки не пригріло сонце, вужі малорухомі. Раннім ранком по берегах багатих водяними вужами водойм можна легко побачити безліч цих змій, які повільно виповзають із нір, або згорнулися під кущами або влаштувалися прямо на кронах низькорослих чагарничків, так що їхні тіла провисають між тонкими гілками. Коли сонце починає припікати й сходить роса, вужі пожвавлюються, залишають місця ночівель і йдуть у воду. У ранкові й вечірні години вони звичайно полюють, удень люблять погрітися на сонце, згорнувшись на заломах очерету, у гніздах водяних птахів або на берегових каменях. У самий жаркий час доби водяні вужі можуть довго ховатися під водою.

Харчуються головним чином рибою, що можна побачити й у нас – у дністровських берегів, коли один-два вужа заганяють зграйку рибок і ловлять їх, іноді влаштовуючи засідки, тобто й колективно полюють. У шлунках середнього розміру вужів знаходили іноді до 40 дрібних сазанчиків довжиною по 20-30 мм і невеликих риб розміром до 12 см. Упоратися з великою здобиччю вуджу нелегко. Міцно стиснувши пійману рибу в пащі й піднявши її над поверхнею води, змія прямує до берега, де, маючи тверду опору для тіла, поступово заковтує її, завжди починаючи з голови.

Крім риби, їжею водяних вужів слугують жаби й пуголовки. Зрідка вони ловлять також дрібних ссавців і птахів.

На відміну від гадюки й навіть від звичайного “наземного” вужа, водяний вуж зовсім не отрутний!

*************************************

Але, наостанок, все-таки варто сказати й про отрутних плазунів нашого краю – тих самих гадюк і простих вужів. Хоча звичайний вуж і має отруту, але для людини він зовсім безпечний, оскільки його отрутний зуб, на відміну від гадюки, розташований далеко в горлянці. Тобто, для того, що б вжалити, вужу необхідно спочатку частково заковтнути здобич. Людину в такий спосіб вуж вжалити не в змозі та й ні коли і не намагається, навіть якщо Ви самі його схочете з’їсти.

Гадюка, звичайно, небезпечна змія, про що цілком вірно казав новодністровський хірург, але він також дуже вірно пояснив, що гадюка ніколи не нападає сама на людину. Цій змії вироблення отрути дається шляхом значних енергетичних витрат, а потрібна їй вона для забезпечення їжею, тому витрачати отруту на зовсім непотрібну їй тварину – людину, гадюка ніколи не побажає. Вжалити вона може тільки у двох випадках – з переляку, якщо Ви зненацька до неї занадто сильно наблизилися й вона не бачить для себе можливості швидко уповзти (наприклад, різко сіли біля сплячої змії, або прямо на неї, наступили на неї або прямо біля неї), а також, якщо Ви прямо напали на неї й завзято переслідуєте, не даючи можливості зникнути.

Тобто у всіх випадках, людина представляє для змій нашого краю більшу небезпеку, ніж ці змії для людини.

Звичайно, терпіти гадюку, якщо вона заповзла або оселилася у Вас у саду, сараї, тощо, не слід: завжди буде небезпека нарватися на серйозну проблему. А вужі й у сараї Вам шкоди не заподіють, а скоріше будуть корисними, оскільки миші такого сусідства не терплять і тікають.

Але ще раз просимо всіх: у будь якому разі, не знищуйте, нізащо, ні про що, безневинних тварин на їхній території – у лісах, водоймах, на полях і т.п.

3 коментарі на «Не ображайте водяних вужів!»

 1. анімешнік в 29.08.2012 at 15:47

  [quote]На великий жаль, у цьому плані телематеріал, на наш погляд, був досить безграмотно побудований: телевізійники, торкаючись теми живого світу повинні були все ж більш відповідально підійти до з’ясування й роз’яснення ситуації: не просто назбирати плітки малограмотних у цій сфері обивателів та фахівців, які мало що знають по цій темі, а поговорити хоча б з будь-яким учителем зоології.[/quote]

  Можна поцікавитись? Чому вважаєтсья що “викладач зоології”, краще розповість про випадки укусів? Ніж “малограмотні лікарі”? Один з яких половину життя пропрацював в Новодністровську. І може порадити як застерегтись і що робить. Тобто викладач-теоретик, краще розповість про віпадки укусів і як застерегтись, за лікаря-практика?

  В згаданому сюжеті, з телебачення, розповідаєтсья про одне. У даній статьї про зовсім інше…

 2. admin в 01.09.2012 at 23:17

  анімешнік: шановний, Ви хоча б прочитайте – про що йдеться у статті, перед тим, як писати про все і ні про що. При чому тут лікар і укуси? Його кваліфікацію і правильність розповідей про укуси гадюк ніхто не ставив під сумнів. Йдеться про малограмотну побудову репортажу, в зв’язку з чим у людей склалося досить конкретне враження, що там у прибережних водах Дністра живуть гадюки. Це при тому, що ті змії, про яких фактично йшлося в репортажі, не мають до гадюк жодного відношення. Не знаємо, про що там хотіли розповісти в репортажі, але розповіли саме не про те, що є фактично. Та й якій сенс, говорячи про пляж, на якому не має гадюк, розповідати про їх укуси?
  А наші люди, на жаль, ще не позбулися радянського стереотипу, що телебаченню можна хоча б трохи вірити. Наслідок: люди безпідставно бояться і без будь якого сенсу вбивають безневинних тварин. Ви пройшлися б по пляжу і каменях біля ГЕС на лівому березі після того репортажу: щонайменше 9 вбитих вужів. Хто в цьому винний?

 3. анімешнік в 07.09.2012 at 12:52

  А це так було задумано – щоб топорівці боялися нашого пляжу і не зазіхали на нього.Нема чого шастати тута.
  А якщо серйозно, то в репортажі не було заклику вбивати тварин. Навпаки, наскільки розумію, усі, хто говорив, казали, що у нас небезпечних для життя гадів нема і що вони не можуть кусати у воді.
  У лісі також багато вбитих тварин. Хто винен?

Залиште свій коментар