Новоселицька гілка південно-західної залізниці

Автор: admin

Представляємо вашій увазі главу про Новоселицьку гілкуOblozka Південно-Західної залізниці із другого видання «Ілюстрованого путівника по Південно-Західним казенним залізницям», який побачив світ у 1899 році в Києві.

Слобідка, станція лінії Київ-Одеса, служить вихідним пунктом Новоселицької гілки. Рейковий шлях йде на захід, перетинаючи хвилясту місцевість, обходячи пагорби які там зустрічаються і пригорбки; відчувається близькість величного Дністра; перед очима подорожнього проносяться звичайні картини Поділля: великі селища з панськими садибами, сади, переповнені фруктовими деревами, серед яких переважають сливи, і поля, засіяні пшеницею.

На 24 версті від Слобідки знаходиться станція Ковбасна, за якою рейковий шлях робить поворот на південний захід; пагорби і пригорбки стають вище, поїзд то проноситься з гуркотом по перекинутим через яри і балки містках, то йде серед виїмок; повороти залізничного полотна для обходу нерівностей грунту, що там зустрічаються, помічаються частіше. З вікон вагона вже не відкривається неозора рівнина степів; тут немає тієї ширини і простору, які захоплюють подорожнього при проїзді по Бессарабській і Єлисаветградській гілкам; але за то навколишні ландшафти різноманітніше; один вид змінюється іншим, при чому в міру наближення до р. Дністру, місцевість стає все більш і більш живописною.

На 36 версті від Слобідки лежить станція Воронково, від якої рейковий шлях прямує по долині річки Воронково до м. Рибниці на річці Дністрі. Тут, в 47 верстах від Слобідки знаходиться станція Рибниця, розташована поблизу берега р. Дністра. Саме м. Рибниця лежить між залізничним полотном і рікою, воно розкинулося по висотах, що спускаються до р. Дністра і відрізняється мальовничістю свого розташування; з висот, що оточують Рибницю, видно звивистий в крутих берегах Дністер, з вод якого піднімаються зеленіючі острова і острівці, а далі бессарабський, більш пологий, але не низький берег, по якому широко розкинулося м. Резень. У Рибниці нині до 3.000 жителів і воно разом з згаданим містечком Резень становить пункт, до якого доставляються по р. Дністру хлібні вантажі, що надходять тут на залізницю для відправки на ринки збуту.

Міст через р. Дністер у м. Рибниці

Міст через р. Дністер у м. Рибниці

У 6 верстах від Рибниці, на правому березі р. Дністра, розташований маєток Н. К. Апостолопуло «Сахарня»; маєток цей порівняно не великий (1.600 дес.), але звертає на себе увагу, по зразковій постановці виноробства; виноградники розведені на схилі до річки і займають площу в 250 дес. Вино з маєтку Сахарня користується великою популярністю в краї.

Крейдяна виїмка біля ст. Флорешти

Крейдяна виїмка біля ст. Флорешти

Каскадний місток на лінії залізниці в долині р. Чорної

Каскадний місток на лінії залізниці в долині р. Чорної

За Рибницею залізниця перетинає річку Дністер мостом в 155 сажень, який влаштований з пристосуванням для проїзду екіпажів, при одночасному русі поїздів, при тому з розташуванням проїжджих частин у різних рівнях; по верху мосту прокладено рейки для залізничного руху, а нижче знаходиться дорога для пересування на конях і для пішоходів. Від р. Дністра починається найцікавіша ділянка Новоселицької гілки. Тут місцевість вкрай не рівна, пересічена високими пагорбами; яри і глибокі долини річок змінюються височинами, які круто спускаються в долини; з гір біжать струмки і річки, падаючи в глибокі яри водоспадами. Все це робить ділянку від Рибниці вельми мальовничою, з кожним поворотом колеса вагона відкриваються все нові і нові картини, які надають особливо сильне враження після виснажливої одноманітності нескінченних рівнин, серед яких пролягає велика частина наших залізниць. Але те, що радує око і робить поїздку приємною розвагою, було джерелом величезних труднощів при будівництві. Спорудження цілого ряду мостів, пристрій виїмок в суцільному кам’янистому ґрунті, насипів, підпірних стінок, прокладка водовідвідних труб і зведення цілого ряду інших споруд, необхідних для повної безпеки шляху вимагали витрати значного часу, енергії і самих ретельних пошуків. Можна сміливо сказати, що Новоселицька гілка, з якою нерозривно пов’язане ім’я її головного будівельника інженера Д. А. Андрієвського, Голови Правління, а раніше того, керуючого Південно-Західною залізницею, у багатьох місцях слід визнати новою перемогою техніки над природними перешкодами.

Долина р. Черної

Долина р. Черної

Перейшовши р. Дністер, і увійшовши в межі Бессарабії, рейковий шлях проходить по виступу; з одного боку залізничного полотна круто піднімаються високі пагорби, а по іншу – в глибокому яру протікає річка Чорна, за якою знову знаходяться височини, пересічені балками. Для відводу струмків, які течуть із гір в річку Чорну і для забезпечення полотна дороги від розмиву, особливо у весняний час, влаштований цілий ряд чудових за задумом виконаннях і роблять честь нашим інженерам споруд. В горах прокладені штучні ложа, в які і пущені струмки. Весною, під час танення снігів, тут утворюється цілий ряд водоспадів по обидва боки шляху; водоспад падає в кам’яне водойма, з якого вода за допомогою труб і відкритих водостоків проведена під рейковий шлях, а звідти випущена в річку Чорну. Мальовничість місцевості тут багато в чому нагадує кращі місця Земмерінга і альпійських доріг. Далі, на перегоні від Рибниці зупиняє увагу тунель завдовжки в 75 саженів розташований, висловлюючись технічно, на кривому, тобто рейковий шлях всередині тунелю робить поворот; ширина тунелю розрахована на два шляхи, але в даний час, як і всюди на Новоселицькій гілки, прокладена тільки одна пара рейок.

Вид лінії залізниці по березі р. Дністра

Вигляд лінії залізниці по березі р. Дністра

На 65 в. від Слобідки розташована станція Шолданешти, околиці якої як за своїм зовнішнім виглядом, так і по відношенню до продуктивності представляють типову картину Північної Бессарабії; куди не оглянешся, всюди пагорби і невисокі гори, що підпирають хвилястою лінією небокрай і покриті зеленими килимами озимей або смугами кукурудзи. Далі, на 80 версті від Слобідки знаходиться станція Кобильня, в районі якої знаходиться багато виноградників, фруктових садів і тютюнових плантацій. За станцією Кобильне рейковий шлях робить ряд поворотів, обходячи височини які там зустрічаються, звиваючись серед долин і перетинаючи яри і річки. На 107 версті від Слобідки розташована станція Рогожени, від якої рейковий шлях, прямуючи до берегів р. Реута, знову робить ряд поворотів; місцями з вікон вагона відкриваються чудові види по обидва боки шляху, а місцями полотно дороги проходить в суцільних кам’яних виїмках і поїзд мчить по якомусь гігантського коридору, серед кам’яних стін, що нагадують виїмки в крейдяних формаціях Англії, але з тією різницею, що у нас над подорожником синіє безхмарне бессарабське небо.

Минаючи станцію Флорешти, яка знаходиться на 131 версті від Слобідки, і ім’я якої прекрасно гармонує з навколишньою квітучою природою, рейковий шлях прямує майже прямо на захід до повітового міста Бєльці; станція Бєльці знаходиться в 161 версті до станції Слобідки і в 3 верстах від міста, який широко розкинувся на плоскій рівнині при впадінні річки Реуцел в Реут (притока р. Дністра). Бєльці мало цікаве місто; широкі пилові вулиці, маленькі, в більшості випадків одноповерхові будиночки, з яких багато хто має якийсь жалюгідний вигляд, все показує, що це глуха провінція; особливістю Бєльців є майже повна відсутність зелені, але це бачиться досконалою протилежністю в порівнянні з іншими містами Бессарабії, які потопають у садах і виноградниках. Серед міста знаходиться ріденький бульвар, вмістом вкрай неохайно; жителів 18 ½ тисяч. Деяке значення місто Бєльці має в справі торгівлі худобою, для якого він служить етапним пунктом при проходженні з Херсонської та Бессарабської губерній в Привіслянський край.

Вид в околицях станції Романкауци

Вид в околицях станції Романкауци

За Бєльцями рейковий шлях приймає північний напрямок і входить в межі Сорокського повіту Бессарабської губернії; тут місцевість, перерізана залізничним полотном більш рівна; хоча і зустрічаються пагорби, але вони пологі, мають м’які обриси; місцями дорога перетинає рівнину, що нагадує наші південноруські степи і тоді вдалині видніються селища, оточені виноградниками і фруктовими садами. На 191-й версті від Слобідки знаходиться станція Дрокія, яка будучи розташована серед місцевості яка відрізняється своєю родючістю, служить важливим пунктом у справі відправки хліба в зерні.

Далі слідує станція Дондюшани, яка знаходиться на 231 версті від Слобідки і що служить проміжним зупинним пунктом і теж має значення, як місце відправки значних партій зернових продуктів.

За Дондюшанах рейковий шлях приймає північно-західний напрямок; навколишня місцевість як і раніше носить на собі характер великої рівнини, перерізаної пологими пагорбами. На 247 версті від Слобідки розташована станція Окниця, яка в залізничному відношенні має значення як пункт з’єднання Новоселицької гілки з Могилевської гілкою, встановлює зв’язок Північної Бессарабії з Жмеринським залізничним вузлом. Положення станції Окниці в пункті перетину двох гілок, зробило її місцевим залізнично-адміністративним центром; тут знаходяться управління ділянками шляху і тяги, основне депо, майстерні для малого ремонту паровозів і вагонів. М. Окниця, що лежить в декількох верстах від станції, маленьке поселення, яке не має ніякого особливого значення і дещо пожвавилися лише після проведення залізниці і пристрої в сусідстві з ним станції. У 10 верстах від станції Окниці знаходиться заслуговує згадки маєток Чернолевка К.Ф. Казиміра; маєток цей один із найкращих в Північній Бессарабії, землі 4000 десятин, з яких 450 десятин дубового лісу; грунт – багатющий чорнозем, незнайомий досі з добривом.p0431

За станцією Окниця рейковий шлях вступає в межі Хотинського повіту; по сторонам залізничного полотна видна велика рівнина, яка часом приймає навіть до деякої міри степовий характер; але це не те, що типові великі неозорі південноруські степи; поверхню всюди зберігає хвилеподібний характер; часто зустрічаються переліски і струмки, поточні звичайно по дну глибоких балок і ярів.

На 270 вер. від Слобідки лежить станція Романкауци, за якою починають зустрічатися вапняні пагорби, де видобувається вапно, яке йде на цукрові заводи Подільської губернії, Тут рейковий шлях йде майже паралельно течією р. Дністра, в відстані 10-15 верст і перетинає яри і балки що належать до системи цієї річки. Північна частина Хотинського повіту, перерізається залізничною лінією, що йде від Окниці, представляє дуже характерну місцевість в кліматичному відношенні; посухи тут невідомі і жителі не рідко навіть скаржаться на надлишок вологи; за словами багатьох місцевих господарів, найбільш врожайними роками бувають роки порівняно сухі; повні неврожаї бувають тут дуже рідко; хліб на мало-мальськи підходящому грунті розвивається розкішно, особливо солома, іноді навіть на шкоду зерну. Фруктові сади ростуть дуже швидко без всякого поливання, навіть городи майже не поливаються. Виноград тут росте теж дуже скоро і в одне літо досягає набагато більших розмірів, ніж на півдні Бессарабії, але виноград за якістю дуже поганий і не завжди дозріває. У 12 верстах від станції Романкауци знаходиться м. Бричани, розташоване в неглибокій балці, по якій протікає болотистий струмок Лопатник; в містечку цьому більш 7.000 жителів і воно належить до числа найважливіших пунктів північній Бессарабії, ведучи велику торгівлю худобою; на базарах в Бричанах встановлюються ціни на худобу і ціни ці впливають на весь хід торгівлі худобою в усьому Хотинському повіті і прилеглих повітах Подільської губернії.

Минаючи за цим невелику проміжну станцію Яноуци, що лежить на 292 версті від Слобідки, рейковий шлях робить кілька поворотів і підходить до станції Ларга, розташованій в 312 верстах від станції Слобідки. Сама по собі Ларга невеликий зупинний пункт, мало цікавий для туриста, але в 25 верстах від неї знаходиться повітове місто Хотин, розташоване на піднесеному правом березі р. Дністра, в 5 верстах від австрійського кордону.

old_rwМісто це, що містить в собі до 18 тисяч жителів, видом своїм нагадує скоріше велике село. Особливо влітку зовсім майже не видно міських будинків і споруд: він весь потопає в рясній зелені садів і лише якісь два-три кам’яних будівлі та церковна баня нагадують відвідувачеві, що перед ним все таки місто. Тому влітку місто дивиться набагато цікавіше і пожвавлюється приїжджими на час дачного сезону, для купання в Дністрі. Зате жити тут під час «брудного сезону» – осінньої сльоти або весняного бездоріжжя – дуже непривабливо; в таку пору жоден з мешканців міста не може здатися на вулицю, не ризикуючи потонути в глибоких калюжах бруду. В цьому відношенні, втім, місто Хотин мало чим відрізняється від інших дрібних містечок Бессарабії.

Жоден турист, який потрапив в цю місцевість не пропустить нагоди зробити зайвих 25 верст, щоб оглянути руїни Хотинської фортеці. Обнесена високими валами, фортеця ця майже з усіх боків прихована від очей наближаючого до неї глядача. Наслухавшись від інших про цю колосальну будівництві, мимоволі дивуєшся, що жодна частина, жодний дах фортеці не видається над її валами. Проходиш ворота і бачиш тільки кілька напівзруйнованих цегельних будинків або казарм східної архітектури і мінарет, який гордо піднімається між ними.

Цей залишок магометанства, на якому, однак, встигли знищити якнайбільшу його прикрасу – мармуровий купол, – вцілів тільки завдяки надзвичайній міцності свого спорудження, яке не піддалося ніяким зусиллям місцевих обивателів, які безцеремонно відшукували тут будівельний матеріал для своїх будівель.

Pulman-I-kl

Пульманівські вагони

Але проходиш ще кілька кроків і перед очима відкривається вся фортеця, тобто власне кажучи, цитадель, побудована внизу, на самому березі річки; глядача вражають грандіозні розміри і міцність будівлі стін цитаделі. При більш уважному огляді помічаються на стіні різні орнаменти, вироблені вставленими між сірими каменями червоними великими цеглинами. Візерунки ці, горизонтально йдуть уздовж стін, в верхніх двох рядах своїх складаються з одноманітних повторень зображення драбинки, з хрестом на верху, і потім наступні ряди складаються з повторюваних, вставлених один в іншій, декількох квадратів. Кілька великих вставлених частин, в яких вже не вистачає, цих прикрас, показують, які жорстокі битви, відмічені в історії краю, витримала фортеця.

Цитадель оточена досить глибоким ровом (10 саж.), на дні якого тече ледь помітний струмочок, що бере свій початок далеко за валами фортеці, в місті. У старі часи, ймовірно струмок цей приносив більше рясну кількість води, так як в примикаючій до цього яру стіні зроблений навмисне кам’яний шлюз для затримання води, на випадок облоги фортеці. Через той же яр перекинутий міст, що з’єднує ще досить збережену кам’яну бруківку, яка веде з фортеці в «старе» місто, де однак, бруківка ця ніколи не підтримувалася, а навіть часто служила матеріалом для будівель місцевих мешканців.

Зовсім інший вид приймає фортеця з боку річки. Тут наголошується, що головні стіни її сходяться до однієї головної тупоугольної вежі. Направо, вдалині видніється згаданий вище мінарет і невеликі споруди; наліво, внизу, широкою стрічкою тече Дністер, зникаючи далеко-далеко між скелястими і порослими чагарником берегами.

Не менш інтересу представляє також внутрішній вигляд цитаделі з безліччю підземних погребів і ходів. Для археолога знавця знайдеться тут не мало матеріалу для досліджень. Змішані стилі прикрас свідчать про неодноразові переходи укріплення з одних рук в інші. Тут зустрічаються і турецькі написи, і символічні знаки.

Сучасна ділянка цієї залізниці між ст. Сокиряни і ст. Романківці

Історія Хотина теж представляє чимало цікавого. Заснування міста приписується ватажку Даків, Котізану, в III ст.; під час панування генуезців місто було укріплене; в XVII ст. він потрапляє по черзі у владу поляків, козаків України, турок і молдаван; в 1711 р він остаточно дістається туркам. Під час війни Туреччини з Росією Хотин був кілька разів узятий російськими військами під проводом Мініха і кн. Голіцина. У 1811 р місто здалося на капітуляцію ген. Ессену і в 1812 р приєднаний до Росії разом з Бессарабією. У 1856 р. фортеця була скасована.

Від станції Ларга рейковий шлях повертає на південь і прямує до берегів річки Прута; на 335 версті від станції Слобідки розташована станція Липкани, в сусідстві з якою знаходиться велика торгове містечко Липкани; воно лежить на височинах, по лівому березі р. Прута, на головному поштовому тракті Бессарабської губернії і на прямому шляху в молдаванського міста Ботушани і Ясси. Містечко це існувало ще за часів самостійності Молдавії та Валахії; воно було населено вихідцями з Литви, відомими під ім’ям «Липкан» або кур’єрів, на обов’язки яких було доставляння депеш, а також збори податей, наряди підведення або робочих, розшуки злочинців і інші поліцейські обов’язки; від них і містечко отримало свою назву. В даний час м. Липкани становить приватну власність і належать княгині Гіка.

За Липканами рейковий шлях робить крутий поворот і прямує прямо на захід, слідуючи по лівому березі р. Прута, який служить тут границею між Росією і Румунією; полотно залізниці пролягає по низинній долині; видніються невеликі болотисті озера, порослі очеретом; на полях зустрічаються, так звані, «Мочари», тобто місця, на яких протягом усього літа застоюється дощова вода. На ліво з вікон вагона часом блисне ріка Прут, а на право, за низинній болотистій рівниною, на горизонті видно пагорби вкриті перелісками. Починаючи від Ларги, на станціях показується все більш і більш русинів або як їх звуть по місцевому – руснаків; молдованська мова, яка чулася до цього, змінюється русинською мовою, майже тотожною з малоросійською і відчувається близькість Буковини, де населення суцільно русинське, яке становить гілку величезного племені, яке заселяло Південну Росію, Україну, Південно-Західний край і Галичину.

Минаючи невелику проміжну станцію Мамалигу, яка лежить в 354 верстах від Слобідки, рейковий шлях продовжує йти на захід, причому кілька віддаляється від берега р. Прута. На 375 версті від Слобідки знаходиться Новоселиця, кінцева станція Новоселицької гілки. Місто Новоселиця лежить при річці Пруті та невеличкій річці Ракитне, на кордоні з австрійською Буковиною і належить князю Стурдзі. У ньому до 4.000 жителів; воно має велике торгове значення, як прикордонний пункт з митницею 1 класу. З числа будівель в містечку зупиняє на собі увагу будинок князя Стурдзи з прекрасним садом.

Новоселицька гілка, примикає до Львівсько-Чернівецької залізниці; на австрійській стороні р. Прута розташоване м. Новоселиця-Австрійська, а далі в 20 кілометрах по залізничним коліям м Чернівці, головне місто Буковини.

Джерело: Иллюстрированный путеводитель по Юго-Западным казенным железным дорогам / Составлен по распоряжению г. начальника Юго-Западных жел. дор. П.Н. Андреевым, заведующим конторой по экономическому исследованию района Ю.-З. жел. дор. – Издание второе. – Киев: Типография С.В. Кульженко, 1899. – С. 382 – 400.

 

До друку підготував Олексій Мандзяк

 

 

Залиште свій коментар