Нові середньовічні пам`ятки в с. Василівка на Сокирянщині

Автор: admin

Анатолій Зелений

На території та в околицях с. Василівки відома низка археологічних пам’яток (об’єктів), виявлених експедиціями Інституту археології НАН України, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та Чернівецького краєзнавчого музею. Два нові об’єкти середньовічного часу – городище і поселення – виявлені автором й обстежувалися М.В. Ільківим і В.А. Калініченком у 2013 р.

Перша пам’ятка розташована за 3,2 км на північний захід від центральної частини населеного пункту в листяному лісі. Урочище здавна відоме серед місцевих жителів під назвою «Городисько». Городище займає високий мис зі стрімким південним і північно-східним схилами, між Буцким яром і його відгалуженням. По їх дну проходять невеликі струмки, які впадають у р. Коболча, що протікає через уроч. «Василівський яр», а останній, у свою чергу, виходить у долину р. Дністер. Із напільної північно-західної сторони городище захищене дугоподібною оборонною лінією у вигляді викопаного в ґрунті й вибитого у скелі рову, а також насипаного з великих брил скелі валу. Рів повністю відмежовує майданчик і має ширину 6 м при глибині в середньому 1,2 м. Земляно-кам’яний вал має протяжність 71 м і плавно заходить на північно-східний край пам’ятки. Його південно-західний кінець не доходить до краю мису на 4-4,5 м, залишаючи простір для в’їзду на городище, який проходив, очевидно, старою дорогою північніше стрілки мису і заходив у рів. Ширина добре збереженого валу в підошві дорівнює 6-7 м при висоті до 1,3 метра.

Розміри захищеного майданчика городища дорівнюють 70×60 м. Його південно-східна частина має вигляд східчасто пониженої тераси шириною 10 м. Загальна площа пам’ятки становить орієнтовно 0,5 га.

Біля підніжжя городища із заходу виявлено залізні наконечники стріл, характерні для давньоруської культури (ХІІ-ХІІІ ст.), а з укріпленого майданчика походять 2 залізні обручі від дерев’яної посудини. На основі відомих знахідок, а також характерної системи укріплень пам’ятка попередньо віднесена до епохи середньовіччя (давньоруська культура, ХІІ-ХІІІ ст.). Розкопки на об’єкті не проводилися.

Друга пам’ятка розташована за 3,7 км на північний захід від центральної частини населеного пункту в листяному лісі. Поселення займає пологий схил з південною експозицією та зсувними терасками на високому лівому березі «Буцкого яру» зі струмком на дні (ліве відгалуження Василівського яру), із заходу та зі сходу обмежене невеликими видолинками. Перетинається лісовими дорогами.

На поверхні урочища простежуються два десятки западин – поверхневих деструкцій від напівземлянкових жител, а у відслоненні ґрунту виявлено фрагмент ліпної посудини, на основі чого поселення віднесено до райковецької культури (VIIІ-Х ст.). Розміри пам’ятки становлять 100×120 м. Розкопки на об’єкті не проводилися. Виявлені пам’ятки доповнюють археологічну карту регіону й представляють значний інтерес для подальших досліджень.

 

 

Джерело: Зелений А. Нові середньовічні пам’ятки в с. Василівка на Сокирянщині // Археологія Буковини: здобутки та перспективи: Тези доповідей наукового семінару (м. Чернівці, 15 грудня 2017 р.). – Чернівці: Технодрук, 2017. – С. 41-42.

Фото: Андрій Нелепа

Довідка: Зелений Анатолій Васильович – краєзнавець, сільський голова с. Василівка.

Залиште свій коментар