Поселення Черняхівської культури Шебутинці, урочище Сокира

Автор: admin

Сергій Якубина

 

Шебутинецька школа та музей, що діє при ній, слугують місцевим осередком дослідницької краєзнавчої роботи. Археологічний напрям, з огляду на значну колекцію експонатів, є одним із пріоритетних. Особливо значними у місцевому масштабі є збірки матеріалів енеоліту, епохи бронзи, доби раннього заліза та пізньоримського часу.

Регулярні обстеження проводяться школярами археологічного гуртка на поселенні черняхівської культури в уроч. Сокира, що за  1 км на південний захід від населеного пункту. Поселення займає пологий схил правого берега струмка, що тече в напрямку р. Дністер, на протяжності близько 1 км при ширині 150 м. Місцями на орній поверхні простежуються скупчення обмазки (в т.ч. з відбитками лози та домішкою соломи і полови), очевидно, на місці наземних жител.

У значній кількості на поверхні трапляються також фрагменти керамічного посуду: як гончарного, так і ліпного. Серед столового посуду виявлено багато фрагментів мисок, чаш, горщиків. Вінчики даної кераміки відігнуті назовні, денця – плоскі чи на кільцевому піддоні. До кухонного посуду належать переважно горщики із сірою шорсткою поверхнею та великі піфосоподібні посудини для зберігання продуктів. Характерними рисами цього посуду є наявність різноманітних за формою ручок та прямолінійного чи хвилястого геометричного орнаменту. Серед фрагментів ідентифіковано нижню частину цідила, а також виявлено декілька керамічних пряслиць. До виробів із каменю відносяться численні точильні бруски.

Провінційноримські впливи засвідчені знахідками фрагментів світлоглиняних амфор (денця, ніжки, ручки та вінця). Так, наприклад, горловина амфори діаметром 3 см та денце на маленькому кільцевому піддоні діаметром 4 см. На зв’язки з античним світом вказують також срібні римські денарії. Дві монети імператорів Антонія Пія та Марка Аврелія зберігаються в приватній колекції колишнього вчителя історії О.М. Тимчука. У 2004 р. учениця М. Кувіла знайшла денарій Марка Аврелія на присадибній ділянці за 0,5 км від поселення. На аверсі простежується зображення портрета імператора в лавровому вінку, повернутого вправо, й частково кілька літер з легенди навколо. На реверсі – повернута вліво жіноча постать біля вівтаря, яка опирається правою рукою на жезл. Діаметр монети становить 1,5 см. У 2006 р. на поселенні було знайдено ще один срібний денарій із зображенням імператриці Фаустіни. На реверсі – теж повернута вліво жіноча постать біля вівтаря, яка опирається правою рукою на жезл. Діаметр монети – 1,5 см.

Таким чином, пам’ятка Шебутинці, уроч. Сокира належить до великих поселень черняхівської культури з характерним підйомним матеріалом. Вона потребує збереження та охорони, особливо стосовно згубної діяльності «чорних копачів».

 

 

Джерело: Якубина С. Поселення черняхівської культури Шебутинці, урочище Сокира // Археологія Буковини: здобутки та перспективи: Тези доповідей наукового семінару (м. Чернівці, 15 грудня 2017 р.). – Чернівці: Технодрук, 2017. – С. 80-91.

 

Довідка: Якубина Сергій Іванович – вчитель історії Шебутинецької ЗОШ І-ІІІ ступенів Сокирянського району.

Залиште свій коментар