Герої звільнення Сокирянщини: розвідник Дударєв П.І.

Автор: admin

Нещодавно сайт «Гвіздівці» опублікував до 70-ої річниці звільненняclip_image002 села і всієї Сокирянщини уривок з спогадів учасника Великої Вітчизняної війни, гвардії генерал-майора танкових військ, Героя Радянського Союзу М.Г. Вайнруба, в яких він описує події звільнення у 1944 році від німецько-румунських загарбників Сокирянщини. При цьому, генерал-майор М.Г. Вайнруб згадує, зокрема і розвідника Павла Івановича Дударєва. Вважаємо за необхідне розповісти про нього докладніше.

П.І. Дударєв – розвідник взводу пішої розвідки 681-го Мишкольцького стрілецького полку 133-й Смоленської стрілецької дивізії 40-ої армії 2-го Українського фронту, червоноармієць.

Народився в місті Златоуст нині Челябінської області в родині робітника. Росіянин. Рано залишившись без матері, виховувався в дитбудинку. Закінчив семирічку.

З 1940 жив і працював у радгоспі «Енисей», нині селище Новоєнісейськ, Єнісейського району Красноярського краю.

У жовтні 1943 року був мобілозований у Червону Армію Єнісейським райвійськкоматом. На фронті із грудня 1943 року. Воював рядовим розвідником у взводі пішої розвідки 681-го стрілецького полку 133-й стрілецької дивізії. Член ВКП(б) з 1944 року.

24 березня 1944 року у складі розвідгрупи одним з перших переправився через ріку Дністер біля села Василівка (Сокирянський район Чернівецької області України). Розвідники сходу увірвалися в розташування супротивника, але опинилися в оточенні. Дударєв пустив у хід гранати, потім пішов у рукопашний бій. Він особисто знищив 19 гітлерівців й вирвався з оточення.

28 березня в боях на плацдармі в села Медвежа (Бричанський район Молдавії) з бійцями протягом 4 годин відбив 8 атак супротивника й утримав рубіж. У наступних боях брав участь у зухвалих нічних розвідках. За період з 8 до 30 березня на його рахунку значилося 30 цінних «язиків».

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13 вересня 1944 року за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками й виявлені при цьому мужність і героїзм червоноармійцеві Дударєву Павлу Івановичу привласнене звання Героя Радянського Союзу. Але високі нагороди Батьківщини він одержати не встиг. На початку 1945 року червоноармієць Дударєв воював вже в складі 574-го стрілецького полку 121-ої стрілецької дивізії. Пропав безвісті 26 лютого 1945 року під час бою на території Польщі в районі міста Катовіце (Силезське воєводство).

Нагороджений орденом Леніна, двома орденами Червоної Зірки (6 березня 1944, 31 березня 1944), орденом Слави 3-го ступеня (2 березня 1944), медалями. Його ім’ям названі вулиці в місті Єнісейськ і в селі Василівка Чернівецької області.

Залиште свій коментар