Рік 1882: народні нещастя у Хотинському повіті

Автор: admin

До числа народних нещасть, що осягли у звітному році Хотинський19 повіт, варто віднести кілька градобоїв, що пошкодили посіви в 32 селищах і спричинили селянам збиток, за розрахунком управи, на суму близько 330,000 руб. У с. Михайлівці, Лівінцях, Бордюзі, Кельменцях і Бузовиці знищив геть усі, вже майже готові жнива.

Загальний висновок про наслідки градобою наступний: найбільше постраждали – ячмінь, жито і яриця; пізня кукурудза, у більшості випадків, завдяки відсутності спеки і вологій погоді, що наступила згодом за градобоєм, поправилася; рання ж кукурудза, знівечена градинами, саме в той час, коли вона починала «прясти», – приболіла настільки, що дала ненормально розвинені, дрібні й виродливі качани, непридатні до вживання на борошно.

Дотепер не надійшло ще прохання про позички, але управа про всяк випадок підготувалася до того, щоб мати дані для судження про розміри продовольчого нестатку по тих селищах, які найбільше постраждали від градобоїв. Зібрано відомості по сс. Лівінцям, Комарову, Михайлівці, Гіждеву й Должку. Збираються по с. Бузовиці й Бурдюгу. На підставі зразкового розрахунку, зробленого управою, можна із упевненістю вважати, що потреба на позички може обмежитися 6 – 7 тисячами, але не перевершить 12 тисяч, яку суму управа й просить зібрати, про всяк випадок, дозволити їй на покупку кукурудзи. Тому що управа думає видавати в нинішньому році продовольчі позички винятково зерном, а не грошима, то цілком ймовірно, позичкою скористається не більше 3 – 4 сіл, і найнікчемніший % хазяїв в інших селах.

Відомість про ушкодження селянських посівів градобоєм у червні й липні місяцях сьогодення 1882 року

 Tablo_ukr

У цій таблиці управою випущені ті засіяні поля, де втрату можна вважати менш 10 %. Крім того град зачепив, злегка заподіявши незначну шкоду по Клішківській волості – с. Клішківці (частина, називану Галич), по Грозинській волості – с. Шишківці, по Новоселицькій – с. Берестьє й Малєнєшти, по Кельменській – с. Бабино й по Романкоуцькій – с. Молодову, Селище й Шибутинці.

До числа нещасть, що мали місце цього року, варто віднести досить трагічний за своїми наслідками випадок укушення скаженим вовком людей і селянської худоби в сс. Сербичанах, Вітрянці, Гвоздоуцах і Клокушні. Випадок цей, у виді неможливості утримати поранених скаженим вовком у Бричанській лікарні, поставив управу у вкрай скрутний стан. Покусаних людей доставляли, у виді настійної вимоги губернської адміністрації й всупереч думці управи, по 2 рази в лікарню й обидва рази вони тікали звідти. У цей час із числа 11 поранених вовком, 4 перебувають по домах, під спостереженням сільської поліції й спеціально призначеного для того фельдшера й не виявили дотепер ознак водобоязні, інші 7 чоловік повмирали. Поранена худоба, у кількості 10 штук, була знищена, з винагородою потерпілим хазяям (271 р. 50 к.), відповідно до оцінки, зробленої управою. Крім того, селянинові с. Гвоздоуц Іванові Видишу була видана грошова нагорода в кількості 10 руб. і премія за вбитого звіра 6 руб., усього 16 руб., а разом з тим Видиш представлений до нагороди медаллю.

 ________________________________________________

“Сведения о народных бедствиях в Хотинском уезде, помещенные в отчетах Хотинского уездного земства за 1882 год”. “Вестник Бессарабского Земства, издаваемый Губернскою Земскою управою”. – Кишинев, 1882. – № 9. – С. 11 – 14.

_________________________________________________

На фото – украінський селянин у 1882 р.

Залиште свій коментар