Топоніми Новодністровська

Автор: admin

Топоніми (мікротопоніми) – це місцеві, давні назви урочищ, дрібних природних та474747 рукотворних об’єктів. До топонімів Новодністровська включено об’єкти, які розташовані безпосередньо в межах міста та прилеглих до нього територіях. Частина мікротопонімів та урочищ втратила своє початкове значення. Зокрема, такі як Тік, Жолоби, Пасієще, Березовське, Плитава, залишилися тільки в назвах та спогадах літніх людей.

Діброва – давня назва лісового масиву та поля від сільськогосподарських угідь с. Ломачинці на заході, до схилу р. Дністер на півночі, схилу до с. Ожеве на сході та лівого схилу р. Батіг на півдні, саме по лінії автомагістралі від Новодністровська до Сокирян. Лісовий масив відноситься до Ломачинецького лісництва. Поле колись розділяв готар, який проходив по лінії нинішньої дороги від автозаправки на в’їзді в місто в напрямку до колишньої збагачувальної фабрики піску повз міський ринок. Західна частина поля на урочищі Діброва відносилась до Ломачинецької, а східна до Ожівської сільської громади. Нині майже вся ця територія входить в межі м. Новодністровська. Тут розміщується житловий масив, який складається з мікрорайонів «Діброва», «Сонячний» та «Лісовий», зони котеджів та дач, промислових, спортивних, адміністративних, торгових об’єктів тощо.

Тік, інша назва Гора – східна частина території Діброви, яка в радянський період входила до складу колгоспу «Прапор Перемоги» і де саме концентрувався та оброблявся зібраний урожай. Зараз на цій території розміщується частина промислової бази будівництва гідроенергетичного комплексу та міста.

Приліпка – територія на півень від Діброви. На ній розміщені недобудована фабрика, запланована як панчішна, колишній філіал Чернівецького заводу «Кварц», залізнична станція «Дністер», городи новодністровців.

Жолоби – схил на сході міста в напрямку до Ожевого, де розкинулись дачі та місце, де колись були ПДУ – перші місця поселення будівельників ГЕС. Назва походить від природних ритвин на схилі схожих на жолоби.

Китайова Яма – територія на південь від автотраси Новодністровськ – Василівка, яка підступає безпосередньо до с. Ожеве. Тут в даний час розміщуються дачі жителів міста. За формою рельєфу ця територія дуже схожа на яму. Чому Китайова – невідомо.

Михальча – поросла лісом яр-балка, яка починається безпосередньо біля міського ринку і простягається в східному напрямку повертаючи внизу на північ до Дністра. Зліва балки розташовуються автомобільні гаражі та дачі жителів міста, телевізійний ретранслятор. Праворуч – дачі, водонасосна станція третього підйому, автотранспортне підприємство, автосервісний центр тощо. У верхній частині яру, в одному з його мальовничих куточків, є цінний гідрологічний об’єкт – криничка зі смачною питною водою, яку залюбки вживають мешканці міста. Першим обладнав джерело ще в 1938 р. житель с. Ломачинці Нагірняк Іван Олексійович зі своїми друзями.

Пасієще – територія верхніх терас Дністра в північно-східному напрямку від телевишки. Назва походить від призначення урочища, яке колись служило місцем для випасання худоби ожевчан.

Глинище – територія крайньої північно-східної частини міста – схили Дністра зліва від автотраси Новодністроськ – ГЕС-1. Тут на поверхню виходять потужні відклади лесових порід. В цьому урочищі розміщуються очисні споруди міста.

Большаковка – східчаста пішохідна дорога навпростець від Новодністровська безпосередньо до греблі Дністровської ГЕС. Збудована у 1980-90 роках за ініціативи і під керівництвом колишнього директора будівництва ГЕС Большакова.

Густавова криниця – криниця, гідрологічний об’єкт в лісовому масиві на схилі Дністра за 300 м на захід від Большаковки. Названа на честь жителя с. Ломачинці, який збудував її ще на початку ХХ ст. Останню реставрацію та облагородження криничка отримала у 2008 р. Територія біля кринички вже багато років служить гарним місцем для відпочинку людей.

Плитава – назва колишнього поля на правому березі Дністра, затопленого водами Дністровського водосховища на захід від греблі ГЕС. Назва походить від того, що безпосередньо біля русла річки і її малих приток на поверхню виходили піщаники, які мали плитчасту текстуру і служили місцевим жителям цінним будівельним матеріалом. В цій зоні нині розміщується міський пляж, рятувальна станція, бази відпочинку, пристань та центр підготовки спортсменів – байдарочників.

Глибокий яр – порослий лісом яр на північ від Новодністровська, який бере початок на Ломачинецьких полях і закінчується мальовничою затокою Дністровського водосховища в районі рятувальної станції. Це місце відпочинку і риболовлі.

Міни – покинуті численні штольні пошуку та розробок родовищ корисних копалин, зокрема фосфоритів на північних схилах Дністра на висоті приблизно 20-25 м від середнього рівня води у Дністрі від Глибокого Яру до Вишневої.

Карликів горб – лісовий масив, район найвищої точки Новодністровська, розташований на південь від міста. Це головне улюблене місце відпочинку громадян. Тут розміщаються кафе, бари, атракціони, проводяться загальноміські святкові заходи тощо.

Урочище «Березовське» – лісове урочище на південь від міста за залізничною станцією. Назване так тому, що там до 1950 р. проживало кілька родин з прізвищем Березовський. Їх примусово переселено в с. Ожеве після указу Сталіна про ліквідацію дрібних сільських поселень (хуторів). Урочище представляє собою широку лісову долину з крутими високими схилами. На дні яру на поверхню виходять два потужні джерела питної води, які дають початок місцевої річки Батіг. В урочищі багато цінних лікарських і рідкісних рослин. Тут проводяться спортивно-туристичні змагання, конкурси тощо. Це улюблене місце тих, хто любить тишу і спокій.

Мотрін Іван Михайлович, керівник краєзнавчого гуртка БДТ.

Джерело: Проект «Історико-краєзнавчий портрет Чернівецької області». – Новодністровськ.

 

Залиште свій коментар