Як вибрати кавун та диню і не отруїтися?

Автор: admin

Сезон кавунів і динь в Україні припадає на серпень-вересень. Утім, є низка чинників, зокрема зміни клімату, нераціональне застосування пестицидів та агрохімікатів, котрі прискорюють дозрівання цих плодів,тож вони з’явилися в супермаркетах і на ринках вже з початку липня. У рослинах нітрати наявні завжди, адже це природне джерело азоту. Тому не існує таких харчових продуктів, які у своєму складі зовсім не містили б нітратів. Позбутися цих речовин неможливо, навіть якщо взагалі не застосовувати добрив. Нітрати утворюються і в людському організмі під час процесів обміну речовин. Кавуни та дині, які достигли до середини липня, максимально накопичують великі концентрації нітратів. Найчастіше їхній рівень перевищує норму в динях.

Наразі здійснюється посилений контроль якості продукції, бо кількість кавунів і динь на агропродовольчих ринках, магазинах в Сокирянському районі  збільшується.

Окрім того, в рослинних культурах ще можуть бути пестициди та важкі метали. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, гранично допустимі концентрації нітратів у добовому раціоні харчових продуктів неповинні перевищувати 450–500 мг/кг норми. При цьому для людини безпечною добовою дозою нітратів є 150-200 мг. З потраплянням їх в організм у великій кількості утворюються небезпечні речовини–нітрозаміни, які є надзвичайно шкідливими канцерогенами. Вони накопичуються в організмі переважно в печінці, та спричиняють такі захворювання: гастрит, холецистит, панкреатит.  Лабораторним методом перевірки в лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи на ринках ранніх баштанних є дослідження на допустимий вміст нітратів.

Важливо навчитися вибирати кавун правильно, адже його якість можна визначити ще до купівлі. Звертати увагу потрібно як на сам плід, так і на обладнання торгового місця (найчастіше навіть хороший кавун може зіпсуватися, якщо його зберігати в неналежних умовах).

Отже, купуючи баштанні, обов’язково дотримуйтесь декількох правил:

  • вимагайте у продавця експертний висновок лабораторії, в якому мають бути зазначені дата перевірки, прізвище реалізатора та вміст нітратів;
  • у жодному разі не купуйте кавуни та дині на стихійних ринках – це можуть бути партії, недопущені до продажу на ринку через високий вміст нітратів;
  • не варто купувати розрізані навпіл кавуни – наражаєте себе на бактеріальне отруєння, а коли ці кавуни ще й накриті поліетиленовою плівкою, то маєте всі шанси отруїтися нітратами, оскільки під дією сонця і плівки утворюється паровий ефект, внаслідок якого рівень нітратів різко підвищується;
  • не слід купувати баштанні з пошкодженою шкіркою або вм’ятинами. Бактерії швидко розмножуються на солодкій поверхні пошкодженого плоду і при вживанні в їжу такого кавуна чи дині можливе виникнення шлунково-кишкових розладів;
  • перед споживанням баштанних, їх обов’язково треба помити під проточною теплою водою;
  • коли вживаєте кавун і диню, не доїдайте до шкірки, бо саме в ній сконцентрований найбільший вміст нітратів;
  • розрізані кавуни та дині можна зберігати в холодильнику не більше однієї доби.

Цілий кавун можна опустити в ємність з водою (наприклад у ванну). Якщо він спливе, значить якісний, а якщо піде на дно, то з нітратами. Зріз чистого кавуна буде нерівним, з крупинками. Гладкий яскравий зріз свідчить про високий вміст нітратів.

Тож врахуйте  рекомендації Сокирянського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області щоб не піддавати ризику своє здоров’я.

Крім того:

Кавуни не повинні контактувати з землею, вони мають лежати на підлозі, щоб уникнути попадання бруду в мікротріщини. Усі плоди мають зберігатися на спеціальних товарних полицях, в чистих контейнерах.

Цілий кавун можна опустити в ємність з водою (наприклад у ванну). Якщо він спливе, значить якісний, а якщо піде на дно, то з нітратами. Зріз чистого кавуна буде нерівним, з крупинками. Гладкий яскравий зріз свідчить про високий вміст нітратів.

У «нітратного» кавуна м’якоть інтенсивно червоного кольору з легким фіолетовим відтінком, а волокна, які йдуть від серцевини до скоринки, не білі, як у хороших кавунів, а жовтуваті. Шматочок м’якоті кавуна можна опустити в чисту воду і залишити на 15 хвилин. Якщо вода лише помутніє — кавун хороший, а якщо забарвиться в яскравий рожевий або червоний колір, значить, з нітратами.

Найбільше нітратів зберігається в шкірці плодів, тому не варто виїдати кавун до самої шкірки.

**************

Як придбати стиглий кавун? 

 

 

Залиште свій коментар