Сьогодні – 100 років від початку Хотинського повстання. Відкриття пам’ятного хреста в Ломачинцях

Автор: admin

Ще донедавна всі хто заїжджав в село Ломачинці міг помітити непримітний, мало доглянутий хрест на якому через його вік не можна було нічого прочитати і мало хто знав, особливо з молоді, що ж то за хрест, чому він там стоїть, що означає.

І все ж не дивлячись ні на що, в селі ще є люди, які пам’ятають, що даний хрест був встановлений на місці розстрілу в 1919 році (16 січня[1]) мешканців села, які намагалися захистити рідний край від рук румунських окупантів, що після розпаду Австро-Угорської та Російської імперій хотіли розширити кордони своєї держави за рахунок земель інших народів. Нажаль сили були нерівними, а вагомої допомоги зі сторони Української Народної Республіки, яка в той час була не в кращому становищі або інших країн наші земляки так і не дочекалися[2]. Румуни все ж прийшли на терени, на яких в основному проживали українці, але вони побачили, що наш народ готовий боротися за свою землю і просто так не відступить. Не відступили і наші односельці за, що «поклали свої голови».

І ось напередодні 100-річчя від початку повстання – 16 січня 2019 року в селі Ломачинці відбулося урочисте відкриття оновленого пам’ятного хреста з меморіальною таблицею на якій вигравіювані імена 12-ти сільських жителів, які були розстріляні на цьому місці, а також 6-ти яких розстріляли в селі Романківці і 3-ох закатованих в місті Бельцях (Молдова).

Зазначимо, що ця важлива для ломачинчан подія змогла здійснитися завдяки людям, яким не байдужа історія свого краю. Одним з таких є Іван Михайлович Мотрин, педагог, краєзнавець, колишній директор школи, який став ініціатором проведення робіт з відновлення хреста. Він був і архітектором, і прорабом, і на кінець будівельником, який з лопатою в руках кожного дня працював над такою важливою справою.

В день відкриття пам’ятника від сільської Свято-Михайлівської церкви до пам’ятного хреста був здійснений хресний хід на чолі з місцевим священиком. Люди через все село несли процесію та державний прапор України. Біля хреста була відправлена служба Божа за невинно убієнними патріотами, а також виголошено патріотичні промови.

На вище вказаній таблиці є прізвище і мого прапрапрадіда Кіндрата Опанасовича Шафранського, який був одним з ватажків під час Хотинського повстання. У родини збереглася фотографія на, якій Кіндрат Шафранський серед бійців, перед яким стоїть портрет Тараса Григоровича Шевченка, та прапор з словами «Ще не вмерла Україна». Нажаль його біографія досконало не вивчена і є ще багато «білих плям».

Кіндрат Шафранський (в другому ряду без головного убору)

Також хочеться відзначити, що під час заходу прозвучало звернення до директора Ломачинецької школи з проханням про проведення для учнів, тематичних уроків з метою донесення інформації про наших односельців, які загинули в такій важкій і нерівній боротьбі з окупантом. Адже, як писав видатний український поет Максим Рильський: «Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього, хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани».

А тому знати і пам’ятати історію своєї держави, свого краю і не допустити повторення тих страшних подій повинен кожен.

 

Юрій Кривий, член Національної спілки краєзнавців України

 

 

_________________________________________________

 

[1] Щодо до дати, все ж потрібно уточнити, що Хотинське повстання ще вживаним на той час старим календарним стилем розпочалося в ніч з 5 на 6 січня і тривало до 20 січня 1019 року. Тобто за новим календарним стилем воно відбувалося з 19 січня до 2 лютого 1919 року. Відповідно, якщо дата розстрілу – 16 січня, те за нині діючим календарем це відбулося 29 січня 1919 року – під час придушення повстання.

[2] При цьому, ці події в нашому селі на мою думку можна сміливо віднести до подій періоду Української революції 1917-1921 років.

 

********************************************************

З приводу подій Хотинського повстання в с. Ломачинцях можете також почитати на нашому сайті статтю Михайла Шундрія “Героїчне минуле моїх бессарабців – 1919 рік.

Щодо хроніки повстання можна ознайомитися з однією з останніх статей О. Кучерявого і О. Мандзяка “Коротка хроніка Хотинського повстання – на сайті “Гвіздівці”

2 коментарі на «Сьогодні – 100 років від початку Хотинського повстання. Відкриття пам’ятного хреста в Ломачинцях»

 1. Василь в 19.01.2019 at 19:48

  Доброго дня!
  В примітці №1 допущена механічна помилка – 1019 року замість 1919 року.
  Дуже вдячний Юрію Кривому та Івану Мотріну за гарну справу.
  З повагою
  Василь Маковійчук

 2. Кривий Юрій в 19.01.2019 at 20:56

  Дякую Вам за добрі слова!

Залиште свій коментар